سفالگری در پرروش خلاقیت کودکان در قالب پاورپوینت ویژه دانشجویان رشته هنر و گرافیک

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت تاثیر سفالگری در پرورش خلاقیت کودکان

قیمت محصول 15000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

15000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

سفالگری در پرروش خلاقیت کودکان

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

در میان فعالیت های روانی و بدنی کودکان، بازی اهمیت فراوانی دارد. و یکی از نیازهای مهم کودکان به حساب می آید. اسباب بازی جزء جدانشدنی زندگی کودکان است. می توان از اسباب بازی به عنوان وسیله ای برای یاد دادن مفاهیم مختلفی مانند رنگ، تعداد، شکل، اندازه، جنس و حجم استفاده کرد و سبب افزایش گنجینه‌ی واژه‌ها در ذهن کودک شد. بچه ها ساعت‌ها وقتشان را صرف این نوع بازی‌ها می‌کنند بدون آنکه خسته شوند. در زمینهی تاثیر کار با گل یا به عبارتی سفالگری در پرروش خلاقیت کودکان دبستانی اگرچه کارهای تحقیقاتی متعددی صورت گرفته اما هیچ کدام به شکل منسجم و مستند این ویژگی‌ها را نشان نداده است. هدف عمده‌ی این پژوهش بررسی میزان تاثیرگذاری سفالگری در پرروش خلاقیت کودکان دبستانی که در مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس عضو هستند می‌باشد.

خلاقیت یا آفرینندگی

فرآیند ذهنی کشف ایده‌ها و مفاهیم، یا آمیزش ایده‌ها و مفاهیمِ موجود است که توسط فرآیند بینش خودآگاه یا ناخودآگاه تحریک می‌شود. در واقع خلاقیت یعنی بکارگیری توانایی‌های ذهنی برای ایجاد یا تبلور یک فکر یا مفهوم جدید که برخی نیز آن را به ترکیب ایده‌ها یا ایجاد پیوستگی بین ایده‌ها تعبیر نموده‌اند.در تعریفی دیگر خلاقیت بازی با تخیل و امکانات است که در حین تعامل با عقاید، افراد و محیط، منجر به ارتباطات و نتایج جدید و معنا دار می شود.خلاقیت مفهومی است که تعریف‌های آن در طول زمان تغییراتی کرده‌است. تورنس خلاقیت را به عنوان نوعی مسأله‌گشایی مد نظر قرار داده‌ است. به نظر وی تفکرِ خلاق مختصراً عبارتست از فرآیند حس کردن مسائل یا کاستی‌های موجود در اطلاعات، فرضیه‌سازی درباره حل مسائل و رفع کاستی‌ها، ارزیابی و آزمودن فرضیه‌ها، بازنگری و بازآزمایی آنها و سرانجام انتقال نتایج به دیگران.

 

رشد و پرورش خلاقیت

خلاقیت و نوآوری کودک غالبا در زمانهایی شکوفا می شود که آزادی عمل دارد ، می تواند قوه ی تخیل خویش را برای ساختن چیزی به کار اندازد. از آن جا که بازی با گل رس طبق الگو، مدل و نقشه‌ی از پیش تعیین شده نیست. کودکان می توانند به آفرینش دست بزنند. نیز به دلیل قابلیت انعطاف و نرمی گل می‌توانند به هر صورتی که بخواهند آن را شکل بدهند و خیلی سریع می‌توانند خراب کنند. همانطور که نقاشی کردن، موجب خلاقیت، ابتکار، نوآوری و لذت درونی برای کودک می‌شود. بازی با گل افزون بر همان اثرات سرگرمی بسیار لذت بخش و شادی آفرینی برای کودکان به حساب می‌آید.

سفالگری در پرروش خلاقیت کودکان

تجربه‌ی اصلی کودک با مواد هنری مانند گل رس هنگامی شروع می‌شود. که بتواند با آن‌ها به طور سازنده کار کند. این کار برای او ماجرایی جدید  است. و این حرکت ظاهرا اتفاقی، کشفهای جدیدی هستند. ممکن است فقط از ایجاد و ساختن فرمهای نامشخص، مارپیچ و فشردن گل در بین انگشتان یا کوبیدن آن لذت ببرد و این حس لذت و انگیزه‌ی یشرفت او خواهد بود. اساس رشد کودک در هنر این است که به او فرصت آزمون و خطا داده شود  و برای کشف تشویق شود. فرم ساخته شده‌ی او برای دیگران تشخیص دادنی نباشد و یا طبق معیارهای بزرگسالان تمام شده به نظر نیاید. در واقع او در پی نتیجه‌ی تمام شده نبوده است. اما در تغییر آن چه ساخته تمرکز کرده و از توانایی انجام آن کار به دست آورده لذت می‌برد.

پاورپوینت تاثیر سفالگری در پرورش خلاقیت کودکان

اهمیت تاثیر سفالگری در پرورش خلاقیت کودکان

آن چه اهمیت دارد روند کار است نه نتیجه‌ی نهایی آن. این یک اصل است که به کودکان فرصت بدهیم و آن‌ها را برای بیان آزادانه ی اندیشه و احساسشان تشویق کنیم. با استفاده از ماده‌ای نظیر گل، رنگ، کولاژ و … فعالیت می‌تواند زبان زنده‌ای باشد که کودک با آن در مورد تجربه سخن بگوید. هر کسی به ابزار بیان احساساتش نیاز دارد. گاهی اوقات این احساسات به قدری مبهم و پراکنده است که کودک نتواند آن‌ها را به زبان بیاورد. هر قدر راه‌های بیشرتی برای بیان احساسات داشته باشیم مستعد نشانط و سلامیت بیشتری خواهیم بود. مربی باید از مداخله‌ی مستقیم در اجرای کار خودداری کند. او باید در ابتدا فرصت شناخت و کشف مواد و تخلیه‌ی انرژی را به عضور کارگاهش بدهد. آموزش تکنیک‌ها اگر لازم باشد یک اصل است. کودک می‌تواند یادبگیرد که اشیا را به هم وصل کند.

 

مشخصات فایل
قالب پاورپوینت با فرمت pptx
تعداد اسلاید  47 با حجم (5.7 MB)
این پاورپوینت برای درس هنر در دنیای کودکان مناسب می باشد
رشد کودک
خلاقیت
فواید کار با گل برای کودکان
رشد و پرورش خلاقیت
رشد و پرورش گویایی
رشد و کنترل اعصاب و عضلات
رشد پرورش مهارت های اجتماعی
پرورش قدرت تجسم فضایی و هندسی
تقویت و هماهنگی چشم و دست
ابزاری برای تشخیص و درمان
فایده های دیگر
اهمیت آموزش سفالگری به کودکان
شیوه های افزایش خلاقیت به کودکان
روش پژوهش
گزینش آزمودنیها
اجرای پژوهش

 

موارد مرتبط از سایت هفت برگ برای دانشجویان رشته هنر و گرافیک در دسترس است.

پاورپوینت هنر در دنیای کودکان بررسی ادمک، خانه و درخت در نقاشی کودکان

پاورپوینت بررسی هنر در دنیای کودکان

پاورپوینت تصویرسازی کودکان

روانشناختی کودکان از طریق نقاشی

15000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

اکسپرسیونیسم در نقاشی

اکسپرسیونیسم در نقاشی

شامل 0 فروش 11000 تومان
چاپ دیجیتال

پاورپوینت چاپ دیجیتال

شامل 3 فروش 7000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 361 عدد
تعداد محصولات 1416 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد