پاورپوینت روانشناختی کودکان از طریق نقاشی ویژه دانشجویان رشته هنر و گرافیک

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

روانشناختی کودکان از طریق نقاشی

قیمت محصول 9000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

9000 تومان – خرید

6 خرید

۰دیدگاه

روانشناختی کودکان از طریق نقاشی

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

در زمینه هنر و نقاشی در دنیای کودکان باید گفت که امروزه روانشناسان تجربی معتقدند که رفتارهای گوناگون کودک در دوره‌های مختلف رشد بستگی کاملی به تحولات ارثی در رشد نظام‌های مغزی وی دارد. پژوهش‌های پیاژه نشان می‌دهد که فرآیند منطق و ادراک کودک به طور دقیق ناشی از تحرکاتی است. که در اطراف کودک وجود دارد و با تغییر آن تحرکات می‌تواند این فرآیند را کند و یا تندتر نمود. دنیای کودکان و گرایش کودک به دویدن، بازی کردن، خط خطی کشیدن و نقاشی کردن امری غریزی و یا وابسته به دنیای مخصوص رویارویی کودکان است. هنر و نقاشی در دنیای کودکان در حقیقت سبب اجتماعی کردن کودک می‌شود و ارتباط او به وسیله خطوط و علائم در آن را نشان می‌دهد. کودک به طور ناخودآگاه مسائل و مشکلاتش را به صورت یک فعالیت اجتماعی درقالب بازی و نقاشی نشا می‌دهد.

تحلیل هنر در دنیای کودکان

نقاشی‌های هر کودک بیانگر احساسات درونی اوست. برای تحلیل و قضاوت یک اثر باید به صورت مستمر و پی درپی نقاشی‌های کودک را زیر نظر داشت تا به جنبه های درونی کودکان پی برد. در نقاشی‌های کودکان هر شکل، نماد یا رنگ بیان گر یک شخص، یک احساس یا یک ویژگی روحی خاص می باشد. حتی نقطه ی شروع نقاشی برای روان شناسان کودک مهم است؛ مثلاً کودک، نقاشی را از مرکز، پایین، بالا و یا کدام گوشه شروع کند. نقاشی نیز مثل خواب و رؤیا به کودک امکان میدهد تا اطلاعات و اعمالی را که از دنیای بیرون کسب می‌کند از هم جدا سازد و سپس آنها را دوباره تنظیم کند. اگر آموزش نقاشی را بر پایه تصحیح نقاشی قرار دهیم و در آن به کودکان از سنین پایین تمرین کپی و تقلید کردن را بیاموزیم اشتباه بزرگی مرتکب شده‌ایم.

نقاشی و زندگی عاطفی کودک

کودک به کمک نقاشی، کشمکش‌ها و دلهره های درونی‌اش را آشکار می‌کند. و بدین طریق اثر آنها را کاهش در حقیقت وقتی مسائل و مشکلات عاطفی بر روی کاغذ منتقل می‌شوند. به صورت تازه و جداگانه‌ای که کمتر سنگین و دلهره آور است درمی‌آیند. به همین دلیل است که کودکان به هنگام نقاشی کردن  از نمادها استفاده می‌کنند. و ناخودآگاه مرتکب چنان اشتباهاتی می‌شوند. که چون جنبه همگانی دارد تعبیر آنها ساده است. ولی درست بدین دلیل کودک از این اشتباهاً آگاه نیست آزادانه آنها را به کار می برد.

خط در نقاشی کودکان

  • خط می­تواند به اشکال مختلف ترسیم شود: ضخیم، نازک، خط نقطه، خط مداوم، عمودی، افقی، زاویه دار، مارپیچ و غیره. ممکن است براق یا مات و یا شفاف باشد. بنابراین خط به تنهایی توانایی آن را دارد. که حالتهای روانی مختلف مانند غم، شادی، بوالهوسی، عصبانیت، اعتقاد به خود و یا نمادهای مختلف را نشان دهد.
  • برای تحلیل و تعبیر خطوط و یا خط نوشتاری قواعد ساده و معتبری وجود دارد: وقتی راحتی و خوشحالی باشد حرکات را وسیع و پردامنه میکن. نتیجه‌اش خطوطی بازتر و بلندتر است. نیروی زندگی با علائم و خطوط بلند که به طرف بالا می روند بیان می­‌شود.

فضا در نقاشی‌های کودکان

به طور کلی کودکانی که رسم و نقاشی آنها با تناسب بر روی کاغذ رسم شده، کودکانی آرام هستند. به نظر یوشیم Youchim کودکانی که فضا را بهتر از دیگران حس می­‌کنند. دارای قابلیت درک بهتری هستند. بکارگیری فضا نشان دهنده ارتباط و طریقه واکنش کودک و محیط اطراف اوست. خارج شدن از کادر نشان دهنده عقب ماندگی ذهنی، کمبود محبت، کمبود اعتماد به نفس، جلب توجه اطرافیان است. کودکان خجالتی و کمرو نیز در گوشه کاغذ و یا در قسمت محدودی از فضای کاغذ و یا بر روی کاغذ کوچکی نقاشی می­‌کنند، زیرا در مقابل سطح کاغذهای بزرگ خود را گم می­‌کنند و این نیز نشانگر عدم اعتماد و اطمینان به خود است.

رنگ در نقاشی‌های کودکان

در دوران کودکی در فاصله سنین ۳ تا ۶ سالگی کودک بیشتر تحت تأثیر فشارهای درونی است. علاقه وافری به رنگ دارد. و آن را مقدم بر شکل ظاهری می­‌داند. ولی به تدریج هر قدر که از وابستگی او به رنگ کم می‌شود. و علاقه او به تقدم شکل بر رنگ افزودنی می‌یابد. همچنین هر قدر کودک کوچکتر باشد. رنگ‌هایی که به کار می‌گیرد زنده‌­تر است. با فزونی سن و سال، آموزش مدرسه و تکامل او در راه شناخت منطقی، رنگ‌هایی را که به کار می‌برد سرد می‌کند. و رنگ هایی را که کمتر خشن هستند بکار می‌برد. در کودکستان بیشتر کودکان ترجیح می­دهند؛ از رنگهای گرم و تند استفاده کنند و فقط کودکانی که در خانه تحت نظارت شدید قرار دارند. رنگهای سرد را انتخاب می‌کنند. که در این موارد علت اصلی به مشکلات عاطفی و روانی کودک مربوط می‌شود.

مشخصات فایل

قالب فایل پاور پوینت با حجم (245 KB)

تعداد اسلایدها 31

نقاشی و زندگی عاطفی کودک
خط در نقاشی کودکان
فضا در نقاشی کودکان
جهت نقاشی
رنگ در نقاشی
حرکت در نقاشی
معانی رمزی عناصر نقاشی

موارد مشابه در سایت هفت برگ برای دانشجویان رشته هنر و گرافیک قابل دسترس است.

طراحی موشن گرافیک با استفاده از عناصر بصری

پایان نامه طراحی گرافیک محیطی محله سنگ سیاه شیراز

پایان نامه گرافیک بررسی جایگاه زیبایی شناسی و عصر تکثر در گرافیک

9000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 881 عدد
تعداد محصولات 1568 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد