تصویرسازی به وسیله‌ی نمادهای دوره‌ی هخامنشیان ویژه دانشجویان رشته گرافیک

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

تصویرسازی با استفاده از نمادهای دروه هخامنشیان

قیمت محصول 35000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

35000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

هخامنشیان

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

هنر ایران در دوره هخامنشیان نه ابتدایی است و نه ساده پرفسور لوئی واندنبرگ باستان شناس معروف بلژیکی و استاد دانشگاه بروکسل در کتاب ( ایران باستان ) درباره هنر دوران هخامنشیان می‌نویسد : هنر هخامنشیان بیش از همه چیز هنر شاهنشاهی است ، که در آن همه چیز مربوط به تجلیل شاهنشاه است ، مانند کاخ‌ها بزرگ و تشریفات شکوهمند شاهنشاهی ، و از سوی دیگر هنر هخامنشی هنری است جهانی که نتیجه اختلاط هنر کشورهای گوناگون می‌باشد . و دکترد ریچارد فرای استاد کرسی فارسی دانشگاه هاروارد و خاورشناس نامی در کتاب ” میراث باستانی ایران ” می‌نویسد : « برگزاری جشن‌های نوروز یا مراسم پرشکوه تاجگذاری ، یا بخاک سپردن شاهان ، در تخت جمشید به انجام می‌رسیده است . شاید همه این ناحیه جایگاه مقدس ملی شمرده می‌شد که در آن آتش پادشاهان در نقش رستم در ساختمانی بنام کعبه زرتشت نگاه داری می‌شد .

بررسی هنر هخامنشیان

بررسی نمادها و نشانه های تصویری هنر هخامنشیان که تاکنون تحقیقات زیادی در این زمینه صورت گرفته است  نمادها و نشانه ها به صورت تصویری ( گیاهی – انسانی – حیوانی ) هستند که هر کدام بیان گر مفهومی است. در این تحقیق با ذکر نمونه ها و مفهوم آنها سعی بر آن داریم تا آثار تولیدی – هنری با این موضوع با شناخت آگاهانه و درست تری ارائه شود .بسیاری از هنرجویان با الهام از آثار و نمادهای دوره هخامنشی آثار متفاوتی را به مرحله ی اجرا رسانیده اند این تاثیر را میتوان در بسیاری از آرم ها و نشانه های موسسات دولتی و غیر دولتی دید .

امپراطوری هخامنشی

شاهنشاهی هخامنشی و یا هخامنشیان (۳۳۰–۵۵۰ پیش از میلاد، «۲۲۰ سال») نام دودمانی و یک سلسله پادشاهی در ایران دوره باستان است پادشاهان این دودمان از پارسیان بودند و تبار خود را به هخامنش» می‌رساندند که سرکرده خاندان پاسارگاد از خاندان‌های پارسیان بوده‌است. هخامنش باید حوالی پایان سده هشتم یا ربع نخست سده هفتم پ. م بر مسند قدرت بوده باشد. چش پش، پسر هخامنش در فاصله‌ی تقریبی ۶۷۵ تا ۶۴۰ پ. م، رهبری طوایف پارسی را به دست گرفته  شاهنشاهی هخامنشیان به عنوان بزرگترین امپراتوری جهان از نظر گستردگی و جمعیت نام برده شده است. بیش از ۴۹ میلیون نفر از ۱۱۲ میلیون جمعیت جهان آن زمان در این سرزمین زندگی می‌کردند در دوران هخامنشیان سی قوم مختلف تحت لوای این امپراتوری بودند . آثار و نقش‌برجسته‌های موجود نشان می‌دهد که هخامنشیان هنر خود را در بخش معماری و نقش‌برجسته از عیلامی‌ها آموخته‌اند.

هنر هخامنشیان

هنر ایران در عهد هخامنشیان عمدتا بر پایه ی بزرگداشت مقام پادشاهان این سلسله استوار بوده است. هنر این عصر ترکیبی است از هنر اقوام گوناگونی که تابع پارسیان بوده اند و هخامنشیان با بهره گیری مناسب از این هنرهای مختلف و ریختن کلیه جلوه های هنری اقوام و ملل مختلف در یک قالب به هنر خود اعتلا بخشیده اند. علاوه بر بزرگداشت شاهان، اجرای مناسک و آیین زرتشتی نیز از مظاهر اصلی هنر در این دوره است که سبب ایجاد نوعی سمبولیسم هنری در آثار هنری هخامنشیان شده است. از دیگر جلوه های هنری این دوره رواج هنر کنده کاری، حجاری، پیکر تراشی، فلزکاری، کاشی سازی و قالی بافی است . آثار برجا مانده عمق پیشرفت هنرمندان ایرانی را در این رشته های هنری به تصویر می کشند. نقش برجسته های تخت جمشید نیز در زمره ی گنجینه ی هنر دوره هخامنشی به شمار می‌روند.

اشیاء فلزی هخامنشیان

آثار فلزکاری نیز در این دوره ، برجسته و چشمگیر است. اشیاء فلزی هخامنشیان بیشتر از طلا، نقره و برنز ساخته می شده است و از مهمترین آثار مکشوفه ، ارابه ی زرینی است که چهار اسب در جلوی آن قرار دارد و دو پیکره ی آدمی بر روی نیمکت ارابه نشسته اند. نکته مهم در آثار فلزی این عهد ، استفاده ی زیاد از نقوش و پیکر حیوانی در ساخت ظروف و زیور آلات است. این نقوش را می توان بر روی بشقاب های نقره ای و طلایی به صورت جنگ شیر و گاو و یا دو بزکوهی مشاهده کرد. یکی از برجسته ترین زیور آلات این دوره دستبندهایی است که انتهای آنها به دو سر شیر ختم می شود و با زیور آلات کوچک و قرص مانندی به شکل سر حیوانات و پرندگان و نقوش هندسی تزئین شده است .

پیکرتراشی

پیکرتراشی، دیگر جلوه ی هنری دوره هخامنشی است. این شاخه از هنر ایران باستان که به نوعی وارث رموز تزئینی آشور ، بوده امروزه به صورت پیکره های زیبایی ازپادشاهان جانورانی نظیر اسب ، گاو، سگ ، شیر برجای مانده است. سنگ تراشان افراد و جانوران را معمولا به صورت نیم رخ نقش می کردند و در نمایش صحنه ها و اتفاقات تاریخی و سیاسی همواره بر بزرگ جلوه دادن شاهان خود تأکید زیادی داشته اند. در آثار باقیمانده از پیکرتراشی های هخامنشی قدرت تجسم بخشی ، خلاقیت هنری و دقت در انتخاب موضوع به خوبی به چشم می خورد.

انواع نمادهای هخامنشیان

آدمی به واسطه نگاره‌ها و شکل‌های آرایهای ، دریافت درونی خویش را از جهان نمودار می‌سازد . از این رو هر نقش و نگاری برای بیان مقصودی درونی یا عاملی برای ارتباط با خلق کننده اثر پیرامون خود است. این نگاره‌ها برای ذهن خیال پرور ایرانی مبنایی برای رشد و شکوفایی استعداد هنری ایشان گردید .
نقوش سنتی :هنرمند ایرانی و سازنده اثر در کار خود از طبیعت الهام گرفته و هیچ گاه دست به تقلید از آنها نزده است . نقوش سنتی شامل:

نقوش اسلیمی  : که خود شامل نقوش شکسته و نقوش گردان است.

نقوش ختایی :هنرمندان و طراحان کهن در ابتدا به کشیدن نقش‌های هندسی بر روی اشیاء اقدام نموده‌اند و سپس به ترسیم خطوط مختلف و ترکیب آن‌ها با یکدیگر مبادرت  کرده‌اند و برای طراحی آثار  پیچیده‌تر ، نقوش و طرح‌های طبیعی را بسط و گسترش داده‌اند.

ویژگی‌های نقوش در آثار تمدن‌های اولیه

1- کاربرد نقوش گیاهی نسبت به نقوش انسانی و حیوانی محدودتر است.

2- نقوش گیاهی در وسطش و فضاهای اصلی آثار کمتر بکار رفته است.

3- نقوش گیاهی بیشترین کاربرد را در حواشی و نوارهای تزئینی دارد.

4- روش استفاده بصورت تکرار و قرینه سازی است.

5- در نقوش گیاهی تنوعی دیده نمی‌شود.

6- نقوشی ساده هندسی از زندگی کشاورزی و دامپروری مانند زمین و کوه و … تاثیر گرفته است.

ویژگی‌های عمده نقوش دوره هخامنشیان

1- استفاده از نقوش انسانی، حیوانی، گیاهی

2- تقسیم‌بندی قالب و طراحی حاشیه و متن

3- نقوش گیاهی رایج شامل درخت سرو، گل پر و نیلوفر آبی

4- استفاده از شیوه‌های انتقال، قرینه‌سازی انعکاسی در تکثیر نقوش

5- محدود بودن نقوش گیاهی

6-  ظرافت و دقت در اجرای اثر

ویژگی‌های نقوش دوره ساسانی

1- نقوش گیاهی پرکننده فضاهای خالی و میانی نقوش انسانی و حیوانی

2- تنوع اندکی در نقوش گیاهی دیده می‌شود.

3- از نقوش گیاهی در حواشی طرحها استفاده می‌شود.

4- شیوه تکرار و قرینه‌سازی در نقوش گیاهی کاربرد دارد .

5- نقوش گیاهی قوس‌دار و دورانی کاربرد دارد.

انواع نمادها و سمبل‌ها

1)   نقوش سماوی:    خورشید – ماه – ستاره

2)   نقوش حیوانی: گاو، اسب، شیر، فیل، مار، گراز، بزکوهی، گوزن، قوچ، ماهی

3)   نقوش گیاهی: درخت زندگی، درخت سرو، درخت خرما، گل نیلوفر، گیاه هومه (هوم)

4)   نقوش پرنده: شاهین ، عقاب، طاووس

5)   نقوش طبیعی: آب، آتش

6)   نقوش هندی: چرخ، حلقه، سواستیکاس

قالب فایل : ورد قابل ادیت (تعداد صفحه: 39) با حجم (1.0 MB)

بیان مساله

بررسی نمادها و نشانه های تصویری هنر هخامنشیان که تاکنون تحقیقات زیادی در این زمینه صورت گرفته است نمادها و نشانه ها به صورت تصویری ( گیاهی – انسانی – حیوانی ) هستند که هر کدام بیان گر مفهومی است
در این تحقیق با ذکر نمونه ها و مفهوم آنها سعی بر آن داریم تا آثار تولیدی – هنری با این موضوع با شناخت آگاهانه و درست تری ارائه شود .بسیاری از هنرجویان با الهام از آثار و نمادهای دوره هخامنشی آثار متفاوتی را به مرحله ی اجرا رسانیده اند این تاثیر را میتوان در بسیاری از آرم ها و نشانه های موسسات دولتی و غیر دولتی دید .

پیشینه تحقیق

تاثیر هنر هخامنشی به طراحی آرم در دوران معاصر ایران آزاده سروی پایان نامه شهریور 91 – استاد نادری
بررسی نمادهای ایرانی در سکه های هخامنشی زهرا ایزدی بهار 1390 – استاد آراسته
بررسی نقوش حیوانی تخت جمشید راضیه حسن زاده تابستان 91 – استاد نادری
اهمیت و ضرورت
اطلاع از تاریخ دوره هخامنشی از لحاظ بصری و آگاهی رساندن به آنانی که مشتاقند در این زمینه بدانند
اطلاعات اندکم در این زمینه مرا ترغیب کرد که به دنبال کسب آگاهی و اطلاعات در این زمینه به منظور کار تحقیقاتی پروژه پایانی تلاش کنم . امید که موثر واقع شود .

سوالات تحقیق

انواع نمادها و نشانه های هنر هخامنشیان کدامند؟
نمادها و نشانه های به کار رفته در هنر هخامنشان به چه منظور بوده و چه پیامی را در برداشته است ؟
نمادها و نشانه های هنر هخامنشیان از کدام دوره و سرزمین الهام گرفته است ؟

 

 

موارد مشابه از سایت هفت برگ  قابل دسترس است.

پاورپوینت گرافیک سه بعدی

مولتی مدیا و تاثیرات آن بر گرافیک 

پاورپوینت تحلیل آثار گرافیکی اشتفان بوندی

آشنایی با رابط گرافیکی در زبان برنامه نویسی متلب

کاربرد حروف نگاری معاصر در طراحی گرافیک محیطی و زیورآلات (تایپوگرافی در حوزه جواهرات) (پایان نامه)

35000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

پوستر فیلم در ایران

شامل 0 فروش 9500 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 374 عدد
تعداد محصولات 1423 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد