اکسپرسیونیسم و نقش آن در سینما و عناصر بصری ویژه دانشجویان رشته گرافیک

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

بررسی کارکرد عناصر بصری در سینمای اکسپرسیونیسم (پایان نامه)

قیمت محصول 65000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

65000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

اکسپرسیونیسم

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

‌در این پژوهش سعی شده ابتدا به معنی و مفهوم اکسپرسیونیسم و چگونگی پیدایش این مکتب و عوامل تاثیر‌گذار بر آن پرداخته شود. و به موضوعاتی از قبیل ویژگی‌های نقاشان فوویسم و امپرسیونیسم و کوبیسم اشاره شده است. و در ادامه به سبک اکسپرسیونیسم را در هنرهایی از قبیل نقاشی، تئاتر، ادبیات، موسیقی، معماری و سینما که هدف اصلی پژوهش بوده بررسی نموده و در نهایت به تاریخچه سینمای آلمان و بررسی جامعه آلمان و عوامل تاثیر‌گذار بر این جنبش از لحاظ سیاسی و اجتماعی و معرفی فیلمسازان اکسپرسیونیسم و آثار آنها و تاثیر عناصر بصری بر سینمای اکسپرسیونیسم با بررسی چند نمونه ناب از فیلم اکسپرسیونیستی مثل فیلم دکتر کالیگاری و .. پرداخته شده است.  در آخر کار کرد عناصر بصری به شیوه خاص اکسپرسیونیسم بوسیله تصاویر فیلم‌های 1920 و تطبیق آنها با فیلم‌های سال 2000 به بعد بیان شده است.

معنای واقعی کلمه اکسپرسیونیسم

کلمه اکسپرسیون از دو قسمت ex که پیشوند و به معنای خارج است و pression به معنای فشار و فشردگی تشکیل شده است. این کلمه در زبان‌های اروپایی معنای متعدد دارد: بیان، عبارت، حالت قیافه و نیز به معنای ابزار حالات درون و بالاخره به معنای فشردن می‌باشد، از آن جهت که میوه‌ه­ا را بفشارند تا آبش دربیاید. در فرهنگ فرانسوی میخوانیم اکسپرسیون به قطره‌های عرقی گفته می‌شود که بر چهره کسانی که از درد شدید رنج می‌برند و به ویژه بر چهره محتضران ظاهر می‌شود. این صحنه اصلی ظهور اکسپرسیونیسم است که از واژه Express به معنی ادا کردن تعبیرکردن وگذاره کردن می‌باشد و اصطلاحا  از معادل آلمانی آن experssionnismus ماخوذ گردیده است.

فوویسم

فوویسم این نخستین تحول هنری قرن بیستم نه یک مکتب متکی بر برنامه‌ریزی و تئوری بلکه نتیجه‌ی اتحاد و اجتماع تعدادی از نقاشان بود که انگیزه‌های مشابهی داشتند (از جمله این نقاشان ماتیس که به رهبر این جنبش نیز شناخته شده است درن مارکه و ولامنک بودند) اولین نمایشگاه آنها در سال 1905 جنجال فراوانی برانگیخت. اما اینها در سالن مستقلین 1906 گرد هم آمدند و در همین نمایشگاه بود که منتقدی عنوان فووها یا جانوران وحشی را بر آنها گذاشت. این حرکت هنری  چند صباحی بیشتر دوام نیافت. آثار فووها با سطوح تند رنگی و شکل‌های اغراق‌آمیز همراه بود. از فوویسم به عنوان آغاز جنبش مدرن یاد می‌کنند.

فوویسم

امپرسیونیسم

امپرسیونیسم عنوانی بود که مسخره به مهم‌ترین پدیده‌ی هنری قرن نوزدهم و نخستین حرکت نوین هنری داده شد. این عنوان از تابلویی از مونه، رنوار، سیسیلی، پیسارو، سزان، دگا و چند تن دیگر به کار رفت. هدف اصلی امپرسیونیسم، دست یافتن به یک طبیعت‌گرایی تازه بر اساس تجزیه و تحلیل دقیق رنگ‌ها و الورهای سایه روشن بود. امپرسیونیست‌ها می‌خواستند بازی نور بر روی اشیاء را نشان بدهند و البته در این کار بر نتایج تحقیقات علمی دانشمندانی چون شورول تکیه می‌کردند.

امپرسیونیسم

کوبیسم

کوبیسم، این منشاء تمام هنری آبستره را به سادگی نمی‌توان تعریف کرد. زیرا نه از فلسفه‌ی خاصی الهام گرفته بود. و نه بر نظریه‌ی زیبایی شناختی معینی تکیه می‌کرد. کوبسیم بر اساس این اعتقاد به وجود آمده بود، روش‌ها و قرار دادهای مرسوم هنری به خصوص نقاشی نادرست و کهنه‌اند. و لذا نسل هنرمندان جوان می‌باید. وسیله‌ی بیان تصویری تازه‌ای کشف یا ابداع کند. براک و پیکاسو با الهام از نظریات سزان مبتنی بر به تصویر درآوردن تمامی مشهودات به واسطه حجم‌های هندسی منتظم این سبک را پایه گذاری کردند. پرده‌ی دوشیزگان آوینیون (1907) اثر پیکاسو یکی از اولین آثار این دوره است که به واسطه‌ی حجم‌ها و برش‌های هندسی ژرف نمایی سنتی را به کناری نهاد. یکی از هدف‌های عمده کوبیسم این بود که واقعیت ملموس هر چیز را بدون توسل به تدابیر چشم فریب ارائه کند.

کوبیسم

مکتب های تاثیر گذار بر اکسپرسیونیسم

  • فوویسم
  • امپرسیونیسم
  • کوبیسم

اکسپرسیونیسم در نقاشی

اولین نقاشی که نظریات و عقایدش بر این مکتب البته در نقاشی تاثیر فراوان گذاشت. او سال‌ها قبل از پیدایش این جنبش به نقاشان جوان ملقب شده بود. هنرمندان این جنبش بر این باور بودند که این هنرمند محیط اطراف خود را دگرگون می‌کند. از اولین نقاشان برجسته این جنبش «کوکوشکا» «کاندینسکی» و «کلی » را می‌توان نام برد. این نقاشان از تقلید واقعیت روی گردانیدند. و به جای آن به ذهن خود و نگرش خود نسبت به جهان روی آوردند. در نقاشی، اکسپرسیونیسم واکنشی بود که بر علیه امپرسیونیسم که به رنگ‌ها و جزئیات دقت می‌کرد برخواست. اکسپرسیونیست‌ها در وهله اول افکار و عقاید خود رادر غالب نقاشی به تصویر می‌کشند نقاش سبک اکسپرسیونیسم با الهام و تاثیری که از طبیعت می گیرد. انگیزه و احساس درونی در او برانگیخته می‌شود. که آن را بطور غیر مستقیم در اثر خود منتقل می‌کند.

اکسپرسیونیسم در نقاشی

عقاید اکسپرسیونیست‌ها

اکسپرسیونیست‌ها می‌خواهند؛ جامعه سرمایه‌داری و زندگی‌های پرتجمل منظم و حساب شده بوژازی را از بین ببرند. کلا با زندگی مدرن از خود بیگانگی و اختلاف و طبقاتی در جامعه مخالف هستند. این مکتب، سنت نظم قوانین و قراردادهای موجود در قالب‌های هنری گذشته را نفی می‌کند، در واقع اکسپرسیونیستها به دنبال از بین بردن ارزش‌های پیشین و به وجود آوردن ارزش‌های جدید هستند. و در این امرگاهی زیاده‌روی می‌کنند. اکسپرسونیستها نگاهی نو به زندگی دارند که با نوعی عصیان و طغیان همراه است. آنان خود را از یک طرف تحت فشار زندگی در حال پیشرفت و مدرن شهری می‌بینند. و از طرف دیگر تحت فشار نوعی احساس خطر پیش از وقوع حادثه هستند. و همین احساس خطر و اضطراب درونی آنان را به فکر تغییر وضعیت موجود می‌اندازد.

 

معماری اکسپرسیونیستی

معماری اکسپرسیونیستی یک جنبش معمارانه بود. که در اروپای شمالی در طی دهه‌های اول قرن 20 در راستا با اکسپرسیونیست بصری و هنری‌های نمایشی گسترش یافت. تاریخ معماری اکسپرسیونیستی در آغاز با فعالیت‌های پیشگامان آلمانی هلندی اتریشی مردمان اهل چک و دانمارکی از سال 1910 تا 1924 توصیف شد. پس از تعریف و معرفی در آغاز تا سال 1905 به کندی گسترش یافت. با احاطه کردن بقیه اروپا به آن وسعت بخشید. معماری اکسپرسیونیستی نیز همچون اشعار اکسپرسیونیستی ملهم از اثر فریدریش نیچه یعنی  نفی بورژواها، نفی تاریخ و نفی وضعیت موجود و اعتقاد به اصالت فرد، تقدسی ادراکات حسی، انتظار ظهور انسان جدید و بلاخره آفرینش و خلاقیت به عنوان  تظاهر الهامات متعالی، همه موضوعاتی بودند که مبانی فلسفی این جنبش را تشکیل می‌دادند.

معماری اکسپرسیونیسم

اکسپرسیونسیم در موسیقی

از ویژگیهای این حرکت هنری که در کارهای موسیقی هم به وضوح میتوان آنرا حس کرد تمایل هنرمند به کاوش در درون خود بجای محیط بیرونی است. اغلب این هنرمندان آلمانی و اتریشی بودند که به نوعی بر علیه هنرمندان امپرسیونیسم فرانسوی که فقط مضمون ‌های دلنشین و زیبا را می‌آفریدند  دست به طغیان زدند. آنها زیبایی و آراستگی ظاهری را به باد  انتقاد گرفتند. و برای اعلام  وجود نارضایتی در اجتماع در جهتی  دیگر به پرورش تفکرات وحشی و حتی کریه در هنر پرداختند.

اکسپرسیونیسم در شعر

اشعار اکسپرسیونیست‌ها بیان  واقعیت و تصویر در ذهن خواننده این است. که می‌خواند از واقعیت برای خواننده دنیای رویایی بسازند. مرگ و پایان زندگی  بی‌هدفی و پوچی دنیا بروز احساسات درونی، بیان عقاید مذهبی  و اخلاقی از جمله  مضامین اشعار اکسپرسیونیستهاست . تغییر وضعیت بازگشت شورش و انقلاب از اصطلاح‌های رایج در آثار نویسندگان  و شعرای این مکتب است. که طرح این موضوع ها اغلب با شدت بیان، صحنه پردازی‌های خیالی و باز گو کردن  واقعیت‌های ذهنی نویسنده همراه با کمی افراط بیان می‌شود. اکسپرسیونیستها معمولا صحنه‌های دلخراش و حوادث زندگی را به تصویر می‌کشند. و در آثار خود عذاب، دلزدگی و بحران زندگی و تمدن مدرن را بیان می‌کنند.

جنبش اکسپرسیونیستی در سینمای آلمان

در اواخر 1920 در برلین فیلمی به نمایش در آمد. که بلافاصله چونان کاری نو در سینما شناخته شد؛ مطلب دکتر کالیگاری تازگی این فیلم تخیل عموم را تسخیر کرد. و فیلم به موفقیتی قابل ملاحظه دست پیدا کرد. اکسپرسیونیسم در حوالی سال 1908 به عنوان سبکی متمایز در نقاشی و تئاتر شروع شده بود. شروع آن هر چند در دیگر کشورهای اروپایی اتفاق افتاده بود، اما نیرومندترین جلوه‌های خود را در آلمان یافته بود. بسیاری از گرایش‌های هنری سده نوزدهم بر واقع‌گرایی و جهت‌گیری به سوی جلوه بیرونی چیزها تاکید کرده بودند. مثالا نقاشان امپراسیونیست فرانسه کوشیده بودند کیفیات گریزان نور را فراچگ آوردند. اکسپرسیونیسم یکی از گرایش‌های هنری گوناگونی بود که در سال‌های چرخش قرن به واقع‌گرایی واکنش نشان دادند. و به جای توجه به جلوه‌های بیرونی چیزها به از ریخت افتادگی افراطی اشیا به منظور بیان واقعیت عاطفی روی آوردند.

طراحان صحنه فیلم‌های اکسپرسیونیستی

اما اکسپرسیونیسم در نقاشی ، سر منشا سبک فیلم های اکسپرسیونستی شد . بسیاری از طراحان صحنه و کارگردانان هنری از میان نقاشان اکسپرسیونیست که شهرت کمتری داشتند ، انتخاب شدند . سه طراح صحنه فیلم کالیگاری  هرمان وارم ، والتر رویریک ، والتر رایمان عضو گروه نقاشان اکسپرسیونیسم ((دراستورم )) (توفان) بودند که هرمان وارم و والتر رویریگ طراحی صحنه ی فیلم ((سرنوشت )) را نیز بر عهده داشتند . رویریک طراح صحنه دو فیلم  تارتوف و فاوست نیز بود.

طراحان صحنه فیلم‌های اکسپرسیونیستی

پایان جنبش اکسپرسیونیسم

اوج فیلم های اکسپرسیونیستی سال های 1920 تا 1924 بود. در آخرین سال نهضت تنها دو فیلم تولید شد که هر دو از تولیدات اوفا بودند، فاوست ساخته فریدریش ولیهم مورنائو و متروپولیس به کارگردانی فریتس لانگ . نمایش فیلم دوم در ژانویه 1927 نقطه پایان جنبش اکسپرسیونیسم در سینمای آلمان بود. دو عامل مهم که به سقوط اکسپرسیونیسم کمک کردند یکی بودجه عظیم فیلم های اخیر بود و دیگری عزیمت فیلم سازان اکسپرسیونیست به هالیوود.

مشخصات فایل

قالب فایل : ورد قابل ادیت (تعداد صفحه : 101) با حجم (7.7 MB)

مقدمه
فصل اول
معنای واقعی کلمه اکسپرسیونیسم
مقاطع کلیدی جنبش اکسپرسیونیسم
تشکیل گروه پُل
تشکیل گروه دی بردکه
سوار آبی فام( سوارکار آبی)
اکسپرسیونیسم در نقاشی
هنرمندان:
وینسنت ون گوگ
ادوارد مونک
هگل
ماکس بکمان
امیل نولده
ارنست بارلاخ
اسکار کوکوشکا:
جیمز اُنسر
اشمیت رتلوف
ارنست لودیگ کیرشنر
ژرژ روئو
اکسپرسیونیسم در ادبیات نمایشی (تئاتر)
اکسپرسیونسیم در موسیقی
اکسپرسیونیسم در شعر
اکسپرسیونیسم انتزاعی

فصل دوم
موقعیت صنعت سینمای آلمان بعد از جنگ جهای اول
شرایط اجتماعی سیاسی آلمان
جنبش اکسپرسیونیستی در سینمای آلمان
وقایع نگاری سینمای اکسپرسیونیستی آلمان
خصوصیات اکسپرسیونیسم در سینما کدامند؟
منابع سبک فیلم اکسپرسیونیست
طراحان صحنه فیلم های اکسپرسیونیستی
کارگردانان فیلم های اکسپرسیونیستی
نمونه های فیلم های اکسپرسیونیستی
مطب دکتر کالیکاری
درون مایه فیلم های اکسپرسیونیستی
مولفه های سبکی
مؤلفه های تماتیک
پایان جنبش اکسپرسیونیستی

فصل سوم
تأثیر بر تاریخ سینما
عناصر بصری خاص سینمای اکسپرسیونیسم
نتیجه گیری
منابع
گزارش کار عملی

 

موارد مشابه از سایت هفت برگ  قابل دسترس است.

پاورپوینت گرافیک سه بعدی

مولتی مدیا و تاثیرات آن بر گرافیک 

پاورپوینت تحلیل آثار گرافیکی اشتفان بوندی

آشنایی با رابط گرافیکی در زبان برنامه نویسی متلب

طراحی گرافیک محیطی محله سنگ سیاه شیراز 

 

 

65000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

آموزه‌های زرتشت

شامل 0 فروش 12000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 269 عدد
تعداد محصولات 1130 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد