نحوه شکل گیری حکومت عثمانی و بررسی ویژگی های معماری عثمانی

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت بررسی هنر و معماری غیر مذهبی دوره عثمانی

قیمت محصول 6500 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

6500 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

هنر و معماری غیر مذهبی دوره عثمانی

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

هنر و معماری عثمانی

با آغاز دوران رنسانس اروپا،اسلام با گسترش خود رو به سمت شمال تا سرزمین های جنوبی روسیه،در ترکیه امروزی پایگاهی معتبر یافت.سرانجام قسطنطنیه به دست سلطان محمد دوم فتح شد و معماری در دوره عثمانی آغاز گردید.نام قسطنطنیه هم چنان بر سکه ها ضرب مى شد. اما حالا استانبول مدعی میراث هزار ساله ی امپراطوری بیزانس بود. و این پیام را مى شد از مساجدی که به سرعت افق شهر را پر می سا خت،دریافت.تأثیر روان شناختى ناشى از این پیروزی، عثمانیان را در مسیر تبدیل شدن به یک امپراطورى جهانى قرار داد.در قرن بعد آنان نه تنها خود را به عنوان حکومت اسلامی عمده بلکه به عنوان یک ابرقدرت تثبیت نمودند.این تنها حکومت قرون وسطى بود که به چنین موقعیتى دست یافته و تا قرون جدید آن را محفوظ داشت.

هنر عثمانی و مشکلات آن

هنر در دوره عثمانی

در تاریخ هنر اسلامی،هنر عثمانی جایگاه ویژه ای دارد.این هنر در معماری،سفالگری،تصویر سازی کتاب و منسوجات خصوصیات ممتاز خود را دارد.و محصولات آن بر منابع عظیم مالی قدرتمند ترین امپراطوری عصر خویش گواهی می دهد.

هنر در دوره عثمانی از جنبه ی فنی با مهارت بالا برخوردار بود. ولی از نظر ظاهر سرد و بی روح بود.سادگی بیش از حد بسیاری از تزیینات معماری یا ترکیب سطح براق و تزیینات اندک در سفالینه های ازنیق بیان همین مطلب است.بر پایه ی سرشت هنر نسبتاٌ ایستای عثمانی و نیز کیفیت فنی بسیار بالای آن نشن می دهد که نظارت دولت  تأثیر به سزایی بر هنر این دوره داشته است. نکته ی مثبت این کار آن بود که اطمینان می داد تعداد بسیار زیادی از هنرمندان مشغول به کار باشند.و آثارشان از بهترین کیفیت برخوردار باشد. اما بعد منفی قضیه یکسان سازی بود، که در اکثر هنرها و به ویژه معماری صورت گرفت. معمارانی که در استخدام دربار بودند آزادی عمل کمتری نسبت به معماران معمولی داشتند.

معماری عثمانی و ساختن کاخ ها

کاخ عثمانی

سلطان محمد دوم به همان اندازه که کشور گشایی را دوست داشت به کسب معارف نیز علاقمند بود.و از حامیان برجسته نویسندگان و هنرمندان ترک و فارس بود.نخستین کاخ ساخته شده به دستور وی به قصر قدیمی اسکی سرای شهرت یافت. در مرکز شهر و در محلی واقع بود، که حدود  80-100 هکتار را می پوشاند و در حال حاضر جزء دانشگاه استانبول و مجتمع مسجد سلیمانیه است.مکمل این قصر بی دفاع که در مرکز شهر قرار داشت قلعه ی «یدیکول» بود.که در انتهای جنوبی دیوار های شهر که به دریای مرمره می رسید گسترده بود.

مهم ترین قصر محمد دوم در رأس شبه جزیره استانبول قرار دارد.این محل با زیر پوشش داشتن 60 هکتار به دو دریا و دو قاره «زرادخانه عثمانی»،کارخانه های کشتی سازی و هم چنین مستعمره اروپایی در «گالاتا» مشرف است.این قصر که در محل دژ بیزانس قدیم قرار گرفته است. به «ینی سرای» یا قصر نو و از قرن نوزدهم به توپقاپی سرای معروف بود.به فرمان او سه عمارت کلاه فرنگی بر گرد میدانی در باغ های بیرونی «قصر نو» بنا کردند. «سیرچاسرای» یا «قصر کاشی کاری» به شکل قصر پادشاهان قدیم ایران ساخته شد.دیگری سبک عثمانی داشت، و عمارت سوم به شکل بناهای یونان بر پا گردید.از بین این ها فقط کلاه فرنگی ایرانی وار به پایان رسید.و امروزه به «چینیلی کوشک» یا «کلاه فرنگی کاشی کاری» معروف است.

محمد دوم در طراحی و اجرای طرح مهم معماری خود در استانبول که مسجدی باشکوه بود. هر چه بیشتر از سنت قدیم پیروی کرده و کمتر از سنن کلی معماری های مذهبی تأثیر پذیرفته است.و در عمل سنت دیرپای مجتمعی از عمارت ها را که گرد مسجدی بزرگ و آرامگاه از پیش ساخته ی سلطان تمرکز می یافت ادامه داد.

مدارس اسلامی

در قلمروهاى حکام عثمانى ساخت مدارس داراى حیاط باز و حیاط سرپوشیده ادامه مى یابد.یکى از برجسته ترین مدارس داراى حیاط سرپوشیده مسجد- مدرسه مراد اول در بورسا است. این مدرسه ى دو طبقه به شکل L وارونه است. بر روى مجموع فضاى مرکزی و بالاتر از دو طبقه ى آن گنبدى است.که به وسیله ى لچکی ها روى یک ساقه ى شانزده ضلعى قرارگرفته است. در رواق ها از ستون هاى بیزانسى حامل قوس های دوقلو استفاده شده است. نماهاى جنبى دو ردیف پنجره دارد. قاب هاى درها و پنجره های آن داراى زینتى از برگ کنگر است.

این مدرسه به وسیله ى یک معمار پیرو سنت بیزانس ساخته شده است. در مدرسه ى «محمد چلبى» در مرزیفون معمار در دیوارها چهار ایوان برجسته ى گنبددار روی دو محور مربع بنا ایجاد کرده است. که به نحوى آشکار نمایانگر علامت چلییا در مربع است. به علاوه دخول به مدرسه هم از سوى غرب انجام می گیرد.که به هیچ روى اسلامی نیست.

حمام ترک

حمام ترکی-معماری عثمانی

حمام ترکی در همه جای دنیا تداعی کننده کشور ترکیه است.در واقع تاریخچه حمام ترکی به 800 سال قبل از میلاد مسیح و شهر پومپی در روم باستان برمی گردد.در آن دوره حمام نه تنها برای تمیز شدن بلکه به عنوان محلی برای تفریح و سرگرمی مورد استفاده قرار می گرفته است .حمام های آن دوره طبقه بندی شده بود. یعنی در قسمت ورودی بخش  مربوط به شستشوی بردگان از اشراف جدا می شد.و به علاوه حمام دارای اتاق بخار و استخر آب گرم و هم چنین استخر آب سرد بود. در دوره امپراطوری بیزانس در روم شرقی ، فرهنگ استفاده از حمام رومی ادامه یافت.و در زمان امپراطوی عثمانی حمام ترکی مطابق سلیقه ترک ها تغییراتی یافت.و ترک ها با نام حمام ترک شروع به استفاده از این سبک حمام کردند.

این پاورپوینت برای دانشجویان رشته معماری مناسب می باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به دیگر فایل های متنوع موجود در سایت هفت برگ مراجعه فرمایید.

قالب فایل پاورپوینت 16 اسلاید(قابل ادیت)
محتوای این فایل شامل:
بررسی معماری ترکیه
هنر و معماری عثمانی
شکل گیری حکومت عثمانی
هنر عثمانی و مشکلات آن
معماری عثمانی و شروع آن توسط سلطان محمد و ساختن کاخ ها
مدارس عثمانی
تاریخچه حمام ترک
منابع

6500 تومان – خرید

محصولات مرتبط

نمونه موردی مجتمع مسکونی

شامل 0 فروش 3000 تومان

پاورپوینت مدیریت ریسک در پروژه

شامل 0 فروش 8000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 297 عدد
تعداد محصولات 1332 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد