رایانش ابری و بررسی امنیت آن ویژه دانشجویان رشته کامپیوتر و آی تی

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

بررسی رایانش ابری با تاکید بر امنیت

قیمت محصول 30000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

30000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

رایانش ابری

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

رایانش ابری مدلی برای داشتن دسترسی آسان و بنا به درخواست شبکه به منابع اینترنت ( مانند:  شبکه ها، فضای ذخیره سازی ، سرورها ) که بتوانند با حداقل کار یا بدون نیاز به دخالت  serverبه سرعت فراهم شود. به عبارت دیگر منظور از رایانش ابری استفاده از منابع محاسباتی (سخت افزار و نرم افزار) است که مجموعه ای از سرورها از طریق یک شبکه می باشد در این روش، بجای اینکه کاربر نرم افزارهای کاربردی مورد نیاز خود را بر روی کامپیوتر شخصی نصب کند، از طریق هر کامپیوتر متصل به شبکه خدمات مورد نیاز خود را بصورت وب سرویس دریافت می کند. نرم افزارهای کاربردی بر روی سرورهای پر سرعت شبکه نصب می شوند و کاربر می تواند به تمامی این نرم افزارها از طریق شبکه دسترسی پیدا کند.

تاریخچه رایانش ابری

رایانش ابری اصطلاحی است که در سال‌های اول هزاره سوم مطرح شد اما مفهوم computing-as-a-service به خیلی قبل‌تر و حدود دهه شصت میلادی برمی‌گردد. زمانی که شرکت‌ها می‌توانستند به جای این که خودشان کامپیوتر بخرند، زمانی را برای استفاده از آنها در Mainframeها اجاره کنند. این نوع سرویس‌های Time Sharing با پایین آمدن هزینه تهیه کامپیوترها، از PCها و سپس دیتاسنترهای اشتراکی که شرکت‌ها می‌توانند در آنها داده‌های زیادی ذخیره کنند، عقب ماندند. اما مفهوم دسترسی به قدرت پردازشی، بارها و بارها پس از این زمان، مطرح شده است: در تامین‌کنندگان سرویس اپلیکیشن، Utility Computing و Grid Computing. این روند با Cloud Computing و با ظهور تامین‌کنندگان رایانش ابری در مقیاس بزرگ و software as a service یا SaaS ادامه یافت که سرویس‌های وبی آمازون از آن جمله است. در واقع، منطق رایانش ابری، اشتراک زمانی یا Time Sharing است.

دلیل نام‌گذاری رایانش ابری

مفهوم اصلی در رایانش ابری، مربوط به مکان سرویس و جزییات بسیاری مانند سخت‌افزار و سیستم عاملی است. که بر روی آن اجرا می‌شود. اینها مواردی هستند که اصولا به کاربر، ارتباطی پیدا نمی‌کند. کاربر معمولی از پشت صحنه و آنچه در پی آن اتفاق می‌افتد، اطلاع دقیقی ندارد. ابر در واقع، مجاز از شبکه ارتباطی وسیع مانند شبکه تلفن عمومی و یا اینترنت است. که از شکل ابر برای بیان تکنولوژی‌های آن، استفاده می‌شود. دلیل تشبیه اینترنت به ابر این است که اینترنت همچون ابر، جزئیات فنی‌اش را از دید کاربران پنهان می‌کند. لایه‌ای از انتزاع را بین این جزییات فنی و کاربران به وجود می‌آورد. از ابتدایی‌ترین ذخیره‌سازی و شبکه‌بندی و قدرت پردازشی گرفته تا هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیع NLP، قابلیت یک برنامه کامپیوتری برای درک زبان انسان است که یکی از شاخه‌های هوش مصنوعی است.

وضعیت کنونی رایانش ابری در ایران

یکی از بنیادی ترین نیازمندی های خدمات رایانش ابری ، بستر شبکه ای پر سرعت بین سرویس دهنده ،و سرویس گیرنده است . چرا که پردازش ها به جای اینکه در سازمان صورت گیرد ، در مرکز داده رایانش ابری صورت می گیرد و تنها واسط ارتباطی ، شبکه بین دو واحد است . بنابراین ایده رایانش ابری تنها در صورتی در کشور ما عملی است که زیرساخت شبکه ای پر سرعت پیاده سازی شده باشد . خوشبختانه، مخابرات کشور هم اکنون خدمات زیر ساختی شبکه مورد نظر را تحت عنوان اینترانت و یا شبکه ملی ارائه می کند . به همین دلیل با وضعیت کنونی ، پیاده سازی خدمات رایانش ابری در ایران ممکن شده ، لازم است مراکز داده قدرتمند کشور این تکنولوژی را وارد و بومی سازی نمایند و به سازمان ها و موسسه ها ارائه کنند.

اهمیت کلود

بر اساس آماری که IDC منتشر کرده است، در سال 2017 بیش از یک سوم هزینه‌های IT که در دنیا انجام می‌شود، برای ساخت زیرساختی است که از رایانش ابری پشتیبانی می‌کند. این درحالیست که همچنان زیرساخت سنتی و In-House IT، به سمت کلود پیش می‌روند.بر اساس پیش‌بینی 451 Research که در سال 2016 ارایه شد، در سال 2017 حدود یک سوم از هزینه‌های IT در سطح انترپرایز، بر روی سرویس‌های کلود و هاستینگ انجام می‌شود. هم اکنون نیمی از کل انترپرایزها از کلود استفاده می‌کنند که بر اساس پیش‌بینی Analyst Gartner تا سال 2021، همگی آنها از کلود استفاده خواهند کرد.

ویژگی‌های کلی رایانش ابری

– سلف سرویس متناسب با نیاز کاربر

-مدیریت و دسترسی منابع از طریق شبکه

– مخزنی از منابع محاسباتی

– قابلیت ارتجاع خدمات با سرعت بالا

-محاسبه هزینه خدمات با توجه به اندازه استفاده

خصوصیات رایانش ابری

رایانش ابری کاربر محور است.  داده‌های ذخیره شده در ابر متعلق به یک کاربر خاص است.  علاوه بر این کاربر همچنین می‌تواند داده‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارد. رایانش ابری وظیفه محور است.  کاربر باید روی چگونگی انجام کار با برنامه cloud تمرکز کند.قدرتمند  منابع محاسباتی pnojɔ Suụnduoɔ چندگانه برای ایجاد یک قدرت محاسباتی بالا ، مقیاس پذیری و قابلیت اطمینان در ابر به یکدیگر متصل می شوند.محاسبات ابری در دسترس است.  Cloud از طریق چندین مخزن پاسخی فوری به کاربر می دهد.  نیازی به وابستگی به یک منبع واحد داده نیست.رایانش ابری هوشمند است.  ابر باید از تکنیک داده کاوی هوشمند استفاده کند تا از حجم عظیمی از اطلاعات استفاده کند. Cloud computing قابل برنامه ریزی است.  فرایند ابر برای کنترل برخی از موقعیت های غیر منتظره به صورت خودکار است.  برای بهبود یکپارچگی داده های ذخیره شده در ابر ، داده ها باید تکثیر شوند.

سرویس های ابری

زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS)

نرم افزار V به عنوان سرویس (SaaS)

بسترهای نرم افزاری به عنوان سرویس (PaaS)

معماری کلود

معماری سامانه‌های نرم افزاری دست اندر کار در ارائه رایانش ابری عموماَ شامل اجزایی است که با یکدیگر از طریق رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار و معمولاَ وب‌سرویس ارتباط برقرار می‌کنند.این طراحی شباهتی با فلسفه یونیکس دارد که در آن چند برنامه  مختلف که هر یک کاری را به خوبی انجام می‌دهند، با یکدیگر از طریق واسط‌های جهانی کار می‌کنند. پیچیدگی کنترل می‌شود و سامانه‌های حاصل مدیریت پذیرتر از همتاهاییکپارچه خود هستند.

لایه‌های رایانش ابری

  • کاربر
  • برنامه‌های کاربردی
  • بستر
  • زیرساخت
  • سرور

شرکت‌ها در موارد زیر تمایل به استفاده از کلود دارند:

ساخت اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های جدید

ذخیره، بکاپ گیری و بازیابی داده‌ها

سازمان‌دهی وبسایت‌ها و وبلاگ‌ها

انتشار فایل‌های صوتی و ویدئویی

ارایه نرم‌افزارها براساس نیازهای موجود

آنالیز داده‌ها برای ارایه الگوها و پیش‌بینی

ذخیره سازی رایانش ابری

ذخیره سازی ابر، سرویسی است که امکان ذخیره داده روی سیستم ذخیره offsite ای که توسط شخص ثالثی مدیریت می شود و با API تحت وب قابل دسترسی است، را فراهم می کند.

ابزار ذخیره سازی

ابزار ذخیره سازی به دو بخش: ابزار ذخیره سازی بلاک و ابزار ذخیره سازی فایل تقسیم می شوند.

ابزار ذخیره سازی بلاک: ابزار ذخیره سازی بلاک ، فضای ذخیره سازی خامی را برای مشتری ها فراهم می کند. این ذخیره سازی خام ، می تواند برای ایجاد حجم ها پارتیشن بندی شود.

ابزار ذخیره سازی فایل: ابزار ذخیره سازی فایل ، ذخیره سازی را به فرم فایل ها به مشتری ارائه می دهند تا بتواند خودش نوع فایل سیستم را تعیین کند. این ذخیره سازی به فرم ذخیره سازی متصل به شبکه  NAS است .

 

کلاس های ذخیره سازی ابر

ذخیره سازی ابر، بطور کلی به دو بخش ذخیره سازی ابر مدیریت نشده و ذخیره سازی ابر مدیریت شده دسته بندی می شود  .

ذخیره سازی ابر مدیریت نشده: ذخیره سازی برای مشتری از پیش پیکربندی شده است. مشتری نمی تواند ذخیره سازی را فرمت کند یا سیستم فایل خودش را نصب کند و یا ویژگی های درایو را تغییر دهد.

ذخیره سازی ابر مدیریت شده: فضای ذخیره آنلاینی بر اساس تقاضا ارائه می دهد. سیستم ذخیره ابر مدیریت شده ، به کاربر امکان پارتیشن بندی و فرمت دیسک را می دهد .

سیستم ذخیره سازی ابر، چندین کپی از داده روی چندین سرور و در چندین موقعیت ذخیره می کند . اگر یک سیستم نابود شد ، آنگاه فقط لازم است اشاره گر به موقعیت شی ذخیره شده تغییر کند .

برای تجمیع نمودن تجهیزات ذخیره سازی به داخل سیستم ذخیره سازی ابر ، ارائه دهنده ابر می تواند نرم افزار مجازی ذخیره سازی با نام Storage GRID را بکار برد.

 

گونه‌های رایانش ابری

  • ابر عمومی
  • ابر گروهی
  • ابر آمیخته
  • ابر خصوصی

مزایا و معایب رایانش ابری

١.کشش و مقیاس پذیری:

با توجه به افزایش یا کاهش تقاضای کاربر، می‌توان منابع ابر را تأمین کرد.  توان محاسباتی، حافظه و سایر امکانات را طبق نیاز کاربر می‌توان به پایین آورد.

٢.راحتی در استفاده:

نیازی به تملک و نگهداری سخت‌افزار، نرم‌افزار و منابع دیگر توسط کاربر ابری نیست.  با استفاده از یک مرورگر وب، سرویس‌های ابری مستقیماً قابل دسترسی هستند.  برای اجرای سرویس‌های ابری به منابع اضافی لازم نیست.  یک دسک تاپ ساده با اتصال به اینترنت عادی کافی است.

٣.دستگاه و مکان مستقل:

از آنجا که به سرویس های ابری از طریق مرورگر وب قابل دسترسی می‌باشید. از هر لحاظ و از هر وسیله‌ای که از رابط وب پشتیبانی می‌کند. می‌توانید از لحاظ جغرافیایی به آن دسترسی پیدا کنید.  یک سرویس ابری مانند هر سرویس وب قابل دسترسی است.

 

برای دانشجویان رشته کامپیوتر و IT پروژه بررسی امنیت شبکه اینترنتی را از سایت هفت برگ قابل دسترس است.

قالب فایل : ورد قابل ادیت (تعداد صفحه : 47) (حجم : 220 KB)
فهرست مطالب
فصل اول : مفاهیم و تعاریف
تعریف رایانش ابری
تاریخچه رایانش ابری
دلیل نام‌گذاری رایانش ابری
بررسی وضعیت رایانش ابری در جهان
وضعیت کنونی رایانش ابری در ایران
اهمیت کلود
ویژگی هی کلی رایانش ابری
خصوصیات رایانش ابری
ویژگی های اصلی
سرویس های ابری
زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS)
نرم افزار V به عنوان سرویس (SaaS)
بسترهای نرم افزاری به عنوان سرویس (PaaS)
معماری کلود
مزایا و معایب رایانش ابری
مسائل و چالش های ابر
فصل دوم
امنیت
حفاظت از داده ها
امنیت برنامه
امنیت شبکه
امنیت مجازی سازی
مدیریت هویت
فصل سوم
کار مرتبط با دستیابی به محلول در محاسبات CLOUD
امنیت عمومی ابر
امنیت داده
محافظت از شبکه
محافظت در برابر حملات در سطوح مختلف
نتیجه گیری
فهرست تصاویر
معماری رایانش ابری
لایه های رایانش ابری
انواع رایانش ابری
لایه دوم رایانش ابری
لایه سوم رایانش ابری
بررسی گوگل از مقبولیت سیستم های کلاستری توری و ابری در سالهای 2008 و 2009
30000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 361 عدد
تعداد محصولات 1416 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد