پایان نامه جنبش مینیمالیسم بر محیط گرافیکی ویژه دانشجویان گرافیک و هنر

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پایان نامه بررسی تاثیر جنبش مینیمالیسم بر گرافیک محیطی فضاهای داخلی آمریکا از 1960 تا 2015 میلادی

قیمت محصول 65000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

65000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

مینیمالیسم

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

جنبش هنری دهه 1960، تحت عنوان مینیمالیسم (هنر کمینه)، گام اصلی را در گفتمان ماده و واقعیت ملموس شی­ء هنری برداشت. این جنبش مبتنی بر خرد ریاضی‌گونه و یک عکس‌العمل بی‌احساس در برابر انرژی حالت‌گرای اکسپرسیونیسم انتزاعی بود. آثار مینیمالیسم فاقد نماد‌گرایی هستند که زاییده عصر تولید انبوه ناشی از انقلاب صنعتی و تولیدات کارخانه‌ای به شمار می‌روند. مینیمال صفتی است به معنای کمترین حد، ناچیز و خیلی کم و هنری است که به حداقل‌ها و کمترین‌ها استوار است. مهم‌ترین خصیصه هنرهای تجسمی، رابطه است که با جهان دیداری برقرار می کند و گرافیک کاربردی ترین آن است. از میان تمام زیر شاخه‌های هنر گرافیک، قوی‌ترین ابزار  فرهنگ‌سازی و تاثیر بر افکار عمومی، به گرافیک محیطی تعلق دارد.

تاریخچه حضور مینیمالیسم

دهه‌ی 1960 میلادی، دوره‌ی تحولات عظیم فرهنگی-اجتماعی جهان غرب و موج دگراندیشی در عرصه هنر و رسانه بود. سه جریان نوین هنری، از جمله هنر پاپ، هنر مینیمال و هنر مفهومی به وجود آمد. رویکرد مدرنیستی و نقاشی اکسپرسیونیسم انتزاعی را از زوایای مختلف به چالش کشیدند. مینیمالیست یک جریان نوین زیبایی‌شناسی، در مکاشفه هنری بود که رابطه آن با فضا، قابل بررسی است. این جنبش،محصول شکوفایی صنعتی و رشد فناوری پیشرفته در جامعه توسعه‌یافته آمریکایی بود. می‌توان جنبش را آشتی بین علم و هنر قلمداد کرد. ارزش‌های هنری آن همچون نظم، همگانی بودن، رابطه با زمان و توجه به جوهر مواد، به سرعت الهام‌بخش هنرمندان شد. هنری که ناظر بر هیچ جنبه احساسی و آرمانی نیست و تنها از پیشرفت و تجدد صحبت می‌کند. به طور کلی ایده مینیمالیستی حرکت از نقاشی به سوی هنر سه بعدی را پیش‌گویی می‌کرد.

تاریخچه حضور مینیمالیسم

اهداف جنبش مینیمالیسم

ورود مینیمالیسم به گرافیک محیطی فضاهای داخلی و خارجی از حدود دهه 1970، پهنه وسیع‌تری را به خود اختصاص داد که می‌توانیم بررسی عمیق‌تری به تاثیرات این جنبش و انگیزش‌های هنری آن داشته باشیم. گرافیک محیطی، هنر سازمان دادن فضای کالبدی شهری است. که با رشته‌های مختلف علمی و هنری مانند برنامه‌ریزی شهری، معماری و منظر‌سازی، گرافیک، مهندسی فنی، مهندسی ترافیک و حمل و نقل، روانشناسی، جامعه‌شناسی و اقتصاد سروکار دارد. در عین حال با سیاست و فرهنگ نیز ارتباط پیدا می‌کند. در واقع رسالت گرافیک محیطی تغییر روند شکل دهی فضاهای پیرامونی و فرایندی است که به شکل‌دهی فیزیکی بافت‌های مختلف شهری منجر می‌شود. به تصویر درآوردن مفاهیم عمومی و اختصاصی موضوعات مختلف در محیط های مختلف شهری، به منظور انتقال سریع، صریح و صحیح این مفاهیم به مخاطب با رعایت اصول زیبا شناختی، که در هنر گرافیک مطرح است از اهداف مباحث گرافیک محیطی می‌باشد.

اهداف جنبش مینیمالیسم

شکل‌گیری مینیمال

هنر مینیمال یا هنر موجز را باید مولود هنرمندان دوره پس از انقلاب اکتبر روسیه دانست. در این دوره هنرمندان ساختارگرا، در عرصه مجسمه‌سازی و نقاشی، گرایش‌هایی متکی بر خلاصه‌نمایی و هندسه‌گرایی را در آثارشان متظاهر ساختند. مالویچ با اثر سفید روی سفید، منطقی از ایجاز را در هنرش مطرح ساخت. این تجربیات هنرمندان روسی، بار دیگر در دهه 1950 و اوایل دهه 1960 در آمریکا توسط رابرت راشنبرگ، در مجموعه تابلوهای تماماً سفید او، و نیز توسط آدرین هارد در تابلوهای تماماً سیاهی که شیارهای رنگی در آن محو شده بودند و در اروپا توسط ایو کلین با کارهای تک رنگش و نیز توسط پیرو مانزونی در سری آکروم، مجدداً به صورت دیگری به کار گرفته شد.

 

ویژگی‌های آثار مینیمالیستی

این اصطلاح در دهه 1960 برای توصیف مجسمه‌های بسیار مختصر شده ساده و بی‌پیرایه مورد استفاده گسترده قرار گرفت. این جنبش، تحت تاثیر آبستره اکسپرسیونیسم قرار داشت. به ویژه نقاشی‌های گستره رنگی (color field painting) بارنت نیومن و مارک روتکو که سطوح رنگی ساده‌ای بودند. آثار مینیمالیستی اغلب متشکل از عناصر متعدد و یک شکل هستند. و گرایش به حمایت از مواد صنعتی دارند. سادگی، بی‌پیرایگی، تکرار، شی خاص، مواد و مصالح غیر‌سنتی، بی‌روح و غیر‌شخصی. مینیمالیست‌ها اغلب طرفدار استفاده مکرر از عنصری هستند که از نظر شکلی ساده و یکپارچه باشد. به مفهوم اثر هنری که نه نقاشی بود و نه مجسمه، بلکه متشکل از عناصر و اجزای مستقلی بود که هر کدام می توانستند مستقلاً وجود داشته باشند.

ارتباط با مخاطب در آثار مینیمالیسم

هنر مینیمال دارای یک مخاطب است و او در موقعیتی با اثر هنری روبرو می‌شود. حسی که صرفاً برای او خلق شده است. اثر مینیمال به همان اندازه که به بیننده بستگی دارد؛ بدون آن نیز ناقص است. و مدام در مواجه با مخاطب است و او را تنها رها نمی‌کند. مخاطب باید دور بعضی آثار حرکت کند حتی زمانی که در بعضی از آن‌ها به علت ساختار عظیم‌شان، مخاطب ناگزیر است. برای درک بهتر، از اثر فاصله بگیرد. ترکیب جدید اثر با مخاطبان درگیر با اثر از فاصله نزدیک‌تر اثری متفاوت را برای آن‌ها به نمایش می‌گذارد و این تاکیدی بر غیر شخصی بودن آثار کمینه گرا.

زیبایی‌شناسی ماده‌گرایی

شی مینیمالیستی پیش از هر جلوه دیگر، نوعی تجسم گفتمان ماده بود. مهم‌ترین آثار پیشگامان این هنر، در واقع گفتاری صریح در هستی‌شناسی مواد بودند؛ به خصوص مواد جدیدی چون فولاد، سرب، آلومینیوم، پلاستیک و شیشه که امکانات شکلی تازه‌ای را به عرصه هنر معرفی می‌کردند. تفکر ماده‌گرایی نزد مینیمالیست‌ها، از یک سو ریشه در حاضر آماده‌های دادائیستی داشت و از سویی دیگر ریشه در توسعه صنعتی و فناوری پیشرفته در مواد جدید.

پست مینیمالیسم

در تجربیات نسل بعدی ، شکل ناب و نهایی مینیمالیسم به ندرت دنبال شد و به جای آن نوعی پایبندی گزینشی به یک جنبه این هنر رشد کرد. فاصله گرفتن از رویکردهای بنیادی پیشگامان هنر مینیمال در این مرحله، در عین حال باعث تسریع در نفوذ آن به قلمروهای دیگری مانند معماری و طراحی صنعتی شد. واژه پست مینیمالیسم نخستین بار در سال 1968 توسط منتقد هنری رابرت پینکاس- ویتن برای توصیف حوزه وسیعی از کارهای هنری که در پرتو اندیشه های مینیمالیستی پدیدار شده بودند، به کار گرفته شد.

پست مینیمالیسم

تاثیر جنبش مینیمالیسم بر هنر مفهومی

از حیث تاریخی هنر مفهومی نسبت به جریان پست مدرنیستی دهه 1960 یعنی جنبش مینیمالیسم، تاخیر زمانی داشت و در واقع پس از مرحله تثبیت این جریان و تا حدی متاثر از گفتمان نظری آن به ظهور رسید. هنر مفهومی و مینیمال، بدعت‌هایی در مسیر تحولات هنری و نوعی نقد راهبردهای نهادینه شده هنر مدرن بود. این دو جریان بر بنیادهای نظری هنر معطوف بوده و رهیافت‌های را در چیستی هنر جستجو می‌کردند. قاطبه هنرمندان مینیمال و کانسپچوال، تحول در ساختار و رسانه هنر را هدف قرار داده بودند. وجه بارز این دو جنبش، رویکرد انتقادی و درون‌مایه مفهومی آن‌هاست که هم در موج اولیه و هم در جریان‌هایی که بعد از آن دو منشعب شدند؛ گرایش غالب بود. حتی در ورای اشیاء جزمی مینیمالیستی نیز میتوان به یک نگاه مفهومی جدید به شی هنری و ساختار بیانی آن پی‌برد.

گرافیک محیطی چیست؟

اصطلاح «طراحی گرافیک محیطی» ترجمه عبارت Environmental Graphic design است. این لفظ بر نگاه بصری به محیط یا نگرش گرافیکی به محیط دلالت دارد.  اصطلاح «طراحی شهری» به مفهوم گرافیک محیطی بسیار نزدیک است و حتی به جای آن نیز به کار می­رود و در بعضی موارد این دو اصطلاح یک مفهوم را در بر می‌­گیرند. اصطلاح های طراحی محیط شهری، طراحی محیطی و گرافیک محیطی را نیز برای  این مفهوم به کار می‌­برند.  تعریف دیگری که می­توان برای گرافیک محیطی در نظر گرفت و مرزبندی شفاف‌تری برای آن قائل شد، چنین است که به تصویر و تجسم درآوردن مفاهیم عمومی و اختصاصی موضوعات مختلف در محیط‌های دگرگون، به منظور انتقال سریع، صریح و صحیح این مفاهیم به مخاطب با رعایت اصول زیباشناختی که در هنر گرافیک مطرح است، به­ گونه‌­ای که بتوانیم رفتار مطلوب را در او به وجود آوریم.

تقسیم‌بندی گرافیک محیطی

گرافیک را باید کاربرد‌ی‌­ترین زیرمجموعۀ هنرهای تجسمی دانست. در عصر ارتباطات، به دلیل محدودیت­‌های خاص زبان نوشتاری و نارسا بودن کلمات و واژه‌ها، گرافیک به عنوان مهم‌­ترین رسانۀ ارتباط تصویری مطرح شده است. کارشناسان با توجه به دامنه وسیع فعالیت­های گرافیکی، اهداف ویژگی‌­های آن، زیر شاخه‌های متنوعی را برای آن در نظر گرفته­‌اند: گرافیک تبلیغاتی، گرافیک مطبوعاتی، گرافیک فرهنگی، گرافیک سیاسی، گرافیک تلویزیونی و گرافیک محیطی.

کاربرد گرافیک محیطی

زندگی در شهرهای بزرگ، خصوصاً کلان شهرها، به گونه‌­ای است که بیشتر افراد اوقات خود را در محیط­‌های بیرون از خانه سپری می‌­کنند. بنابراین، از محیط بیرونی بسیار تاثیر می‌­پذیرند. از همین رو چنین فضاهایی بهترین فرصت را در اختیار طراحان گرافیک محیطی قرار می‌­دهد تا بتوانند بر اساس اصول زیبایی شناختی دربارۀ موضوعات مختلف سفارشی، به بهترین صورت عمل کنند. این فرصت گاهی به اندازۀ مکثی کوتاه است، اما گاه ممکن است بیننده را عمیقاً متاثر سازد. از کاربردهای اصلی آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- کاربرد تبلیغی  2- کاربرد آموزشی 3- کاربرد هدایت و راهنمایی  4- کاربرد تفننی (یا تزئینی)

ضرورت گرافیک محیطی

  • ایجاد نظم در محیط
  • ایجاد جاذبه­‌های بصری برای ارائه محیطی دلپذیر
  • به وجود آمدن محیطی مناسب بر پایه ارزش­‌های اجتماعی، بومی و فرهنگی
  • برقراری روابط اجتماعی مناسب بین افراد در یک محیط
  • بالا بردن حساسیت مردم به محیط
  • برقراری راه­‌های سریع دسترسی به مکان­‌ها
  • اطلاع‌رسانی مناسب

نمودهای گرافیک محیطی

  • دوبُعدی:

از جمله پوسترهای تبلیغاتی، بیلبوردها، پیکتوگرام­ها، دیدارنوشته­‌ها و نمونه­‌های فراوان دیگر که می­توان، در این مجموعه قرار داد.

  • سه‌­بُعدی:

طراحان محیطی به علت در اختیار داشتن فضای بیشتر، برای طرح‌­های خود، ترجیح می‌­دهند که نه تنها این طرح­ها را در مقیاس بزرگی اجرا کنند، بلکه آن­ها را به‌­گونه‌­ای طراحی می‌­کنند که از زوایای مختلف در منظر دید قرار گیرند.

  • چهاربُعدی:

در این نوع از گرافیک محیطی یکی از عوامل حسی دیگر به کار گرفته می‌­شود. تا بر تأثیر آن بیفزاید. در بسیاری از موارد، عامل صوت شرکت داده می‌­شود، اما با کارکردی که در محیط دارد و نوع اثرگذاری آن در نمود بیشتر هنرهای تجسمی، خصوصاً گرافیک محیطی، در استخدام طراح محیطی قرار می‌­گیرد.

مشخصات فایل

قالب فایل ورد با 108 صفحه با حجم (29.5 MB) (قابل ادیت)
محتوای این فایل شامل
مقدمه
فصل اول
بررسی جنبش مینیمالیسم
پیش زمینه های مینیمالیسم در هنر دوران مدرن
تغییرات پس از جنگ و انعکاس آن بر هنر دهه 1960
شکل گیری مینیمال
پاپ آرت در مقابل مینیمال آرت
نحوه نامگذاری مینیمالیسم
ویژگی های شی مینیمال
پیشگامان مینیمالیسم
منتقدین مینیمال
پست مینیمالیسم
بازتولید اشیا
تأثیر جنبش مینیمالیسم بر هنر مفهومی
فصل دوم
گرافیک محیطی
گرافیک محیطی چیست؟
تقسیم بندی گرافیک محیطی
تاریخچۀ گرافیک محیطی
هدف از طراحی شهری
کاربرد گرافیک محیطی
گرافیک محیطی به مثابه ابزار آموزشی
ضرورت گرافیک محیطی
کاربرد نامناسب گرافیک محیطی
پیامدهای عدم توجه به گرافیک محیطی
وظیفۀ طراح گرافیک محیطی
بکارگیری مواد و مصالح ساخت
نمودهای گرافیک محیطی
نقش حواس در گرافیک محیطی
عنصر نور در گرافیک محیطی
فصل سوم
بررسی تأثیر جنبش مینیمالیسم بر گرافیک محیطی
راهبردهای مینیمالیستی در فضای داخلی
بهره گیری از هنر مینیمال در دیوارنگاری و فضاهای شهری
خصوصیات محیط‌های مینیمال
نگاهی به آثار گرافیک محیطی مینیمالیستی کریم رشید، هنرمند آمریکایی معاصر
نور و رنگ در گرافیک محیطی مینیمالیستی
نتیجه گیری
گزارش پروژه عملی
تصاویر پروژه عملی
فهرست منابع

موارد مشابه از سایت هفت برگ قابل دسترس است.

پایان نامه رشته گرافیک با عنوان گذری بر پوستر ایران و جهان

پایان نامه رشته گرافیک با عنوان خطوط تصویریو پیکتوگراف های نخستین

پایان نامه رشته گرافیک بررسی جایگاه زیبا شناسی و عصر تکثیر در گرافیک

 

65000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 264 عدد
تعداد محصولات 1103 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد