بازسازی خانه تاریخی سمائیان جهت تغییر کاربری به هتل سنتی اصفهان

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

تغییر کاربری بافت های قدیمی معماری (نمونه موردی هتل سنتی اصفهان)

قیمت محصول 5000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

5000 تومان – خرید

9 خرید

۰دیدگاه

هتل سنتی اصفهان-بافت قدیم

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

معماری بافت قدیم

بافت های قدیمی شهرهای تاریخی به خصوص اصفهان از اهمیت بالایی برخوردار است. با شاخصه های موجود و بناهای ارزشمند و تاریخی به جا مانده از دوران حکومت صفویه و پس ازآن قاجار و تاثیر آن درمعماری دوران پهلوی تاکنون جاذبه های خاص خود را از دید بازدیدکنندگان داخلی و خارجی حفظ نموده است.که بالطبع جلوگیری ازتخریب این بناها و بازسازی و مرمت آن با کاربری مناسب و بر اساس اقلیم باعث می گردد. تا علاوه بر بازسازی این بناها, محلات و گذرهای تاریخی منتهی به این ابنیه نیز احیا شوند.هم چنین شرایط مناسبی به لحاظ جذب توریست و بازدیدکننده ازاین آثار و ابنیه فراهم آید. هتل سنتی اصفهان یکی از این بناهاست که از خانه به هتل تغییر کاربری داده است.

 

بافت قدیم اصفهان

اصفهان شهری تاریخی در مرکز ایران است. این شهر مرکز استان اصفهان است.اصفهان به دلیل پیشینه تاریخی و ویژگی های جاری زاینده رود در دل آن, از جذّابیت گردشگری زیادی برخورداراست.گردشگران خارجی تمایل به حضور درفضاهای سنتی و تاریخی و بومی هر محل را دارند.در نتیجه احیا و باز زنده سازی چنین فضاهای اقامتی در محدوده های تاریخی شهر اصفهان در جهت رونق بخشیدن به صنعت توریسم گامی موثر خواهد بود.

هتل سنتی اصفهان

هتل سنتی اصفهان از بناهای تاریخی و به جا مانده از عصر صفوی می باشد. و با قدمتی حدود چهارصد سال تغییر کاربری داده است. این هتل پس از مرمّت و بازسازی در خانه تاریخی سمائیان در خیابان حکیم،کوچه ی  قلندرها و در نزدیکی مسجد حکیم مورد بهره برداری قرار دارد. این هتل با هدف احیای عناصر منفرد و مجموعه در بافت و در نتیجه توانمند سازی کل بافت اصفهان و به منظور جذب توریست و ایجاد فضایی برای استفاده از امکانات بالقوه بافت تاریخی اصفهان ، با زنده سازی حس تاریخی فضا مرمّت و بازسازی شد. دسترسی آسان به بازار سنّتی شهر و مسجد و میدان نقش جهان از ویژگی های این مرکز اقامتی است.این خانه زیبا با مساحت 1170 متر مربع ، به هتل سنتی اصفهان با 16 اتاق و ظرفیت 40 نفر مهمان تبدیل شده است.پذیرای مسافران و دوستداران میراث فرهنگی خواهد بود.فاصله این هتل تا مرکز شهر حدودا 10 دقیقه و تا فرودگاه 20 دقیقه و تا ایستگاه راه آهن 30 دقیقه می باشد.

مرمت و بازسازی 

هتل سنتی اصفهان

در اواخر قاجار ، قسمت بیرونی که از بین رفته بوده ، به سبک معماری همان دوره و بر گرفته از سبک ها و تزئینات فرنگی ساخته شده است .که شامل ایوان هایی در طبقه اول و حوضی در میان حیاط بوده است. در دوران پهلوی نیز قسمت هایی در جنوب ساختمان به عنوان سرویس های بهداشتی به آن اضافه شده است.و جبهه جنوبی ساختمان که احتمالا فرسوده شده بوده به سبک اولیّه بازسازی شده است. پلان طبقه همکف در جبهه شمالی تالار آیینه با تزئینات خاصّ آیینه و گچ بری قرار دارد. در جبهه غربی اتاق ارسی با سقف گنبدی آجری در میانه طول حیاط قراردارد.

در جبهه جنوبی حیاط اتاقی در میان و دو راهرو و دو ایوان در جلو اتاق های کناری آن قرار دارد. در بالای آن نیز بهار خواب قرار گر فته است. نمای جبهه شرقی حیاط نیز در تقارن با جبهه غربی است. این تفاوت که اتاق میانی ، الحاقی است که از دوره پهلوی به جا مانده است. در جبهه غربی فضای میانی متصل به اتاق های سه دری است. ولی در جبهه شرقی فضای میانی به وسیله دو راهرو از فضاهای کناری جدا شده است و پوشش آن ها به صورت طاق و تویزه آجری است.

 

 

این پاورپوینت برای دانشجویان رشته معماری و مرمت مناسب می باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از دیگر فایل های موجود در سایت هفت برگ دیدن فرمایید:

قالب: پاورپوینت
تعداد اسلاید: 10
بافت های قدیمی شهرهای تاریخی
شاخص های موجود و بناهای ارزشمند
هتل های سنّتی اصفهان
سبک ها و تزئینات فرنگی
تالار آیینه
معماری دوران صفوی

5000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

سنگ ساختمانی

پاورپوینت سنگ ساختمانی

شامل 0 فروش 25000 تومان

پاورپوینت معماری کاروانسرا

شامل 0 فروش 13000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 881 عدد
تعداد محصولات 1568 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد