اینفوگرافیک و اثر آن جهت معرفی آثار از جمله ارگ کریم خان زند ویژه دانشجویان گرافیک

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

اینفوگرافیک، روشی اثرگذار برای معرفی مجموعه تاریخی ارگ کریم خانی ( پایان نامه )

قیمت محصول 65000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

65000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

اینفوگرافیک

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

علم و هنر اینفوگرافیک پدیده ای تازه در اطلاع رسانی و بیان ساده و جذاب حقایق و اطلاعات، است. این موضوع ارتباط فراوانی با توانایی سامانه‌های عصبی مغز ما برای فهم و پردازش تصاویر حاوی اطلاعات دارد. مغز انسان قابلیت درک و تحلیل سریع مسائل را با استفاده از اطلاعات تصویری دارد. از آغاز دهه 1990 که عصر اطلاعات و دانایی شروع شد، گستره اطلاعات و ارتباطات وسع‌تر شده و از سوی دیگر شرایط زندگی پیچیده تر و همبستگی و وابستگی اجزاء گوناگون زندگی به هم بیشتر شده، بنا براین ابزارهای زنده، پویا و اثربخش‌تری برای آگاهی و اطلاع رسانی در اختیار ما قرار گرفته است. علم و هنر اینفوگرافیک راه بهتری برای درک واقعیت کلی و به هم پیوسته موضوعات است. اینفوگرافیک روشی نیرومند در اطلاع رسانی و مقوله ارتباط است. اینفوگرافیک از جایگاه حوزه‌های هنری، علوم ارتباطات فراتر و در مسیر آموزش و یادگیری قرار گرفته است.

اینفوگرافیک

اینفوگرافیک مهمترین ابزاهای ارتباطی

در جهان کنونی به جای اندکی از شهروندان، شمار بی نهایتی از شهروندان و بازیگران با هم ایفای نقش می کنند و در ارتباطی تنگاتنگ با هم به سر می برند. در این مقدمه از شکل گیری نقش کارکردی هنر اینفوگرافیک در عصری که ارتباط خصیصه اصلی آن است، به عنوان یکی از مهمترین ابزاهای ارتباطی نام می بریم. جادوی ارتباط و جادوی هنر، فهم واقعیت را ساده تر، وکارکربردی تر کرده است. در این میان هنرهای تصویری بیش از پیش اثرگزاری خود را در پاسخگویی به پاره ای از نیازها و پرسشهای مهم نشان داده است. امروزه  همزمان با اهمیت یافتن شهروندان، روش آگاهی بخشی و اطلاع رسانی هم مبدل به امری رقابتی و تسهیل گر در رواج شیوه های برقراری ارتباط اجتماعی با مخاطبان حوزه های فراوان بشری شده است.

نقش اینفوگرافیک

همزمان با سرعت پیشرفت فناوری و روش های اطلاع رسانی، شیوه ای نوین که در دهه های اخیر برجسته شده روش اطلاع رسانی «اینفوگرافیک» است. اینفوگرافیک روشی برای نمایش تصویری اطلاعات می باشد. با توجه به بحران وقت در عصر جاری و وجود اطلاعات فراوان، به نظر می رسد اگر تصویری بتواند در زمانی کم اطلاعات زیادی را به مخاطب منتقل کند گامی در تسهیل ارتباط است. هنر اینفوگرافیک موفق به پر کردن چند نوع خلأ شده است. نخست؛ انتقال اطلاعات کافی در حداقل زمان به مخاطب. دوم؛ ارائه اطلاعات به شکلی اثر گزار تر نسبت به روشهای مرسوم. سوم؛ تکامل جنبه زیبایی شناختی ابزار اطلاعی رسانی با شیوه و رویکرد اینفوگرافیک. چهارم؛ سادگی در ارائه بنابراین آسانی در به یاد سپاری و ارتباط با مخاطب. در واقع ، اینفوگرافیک به عنوان نمایشگری گویا در اختیار ماست.

تعریفی دقیق اینفو گرافیک

اینفوگرافیک  ها یا گرافیک‌های اطلاع‌رسان نمایشگران تصویری اطلاعات و داده‌ها هستند. این نگاره‌ها در جاهایی که نیاز به توضیح ساده و یا سریع داده‌ها است، استفاده می‌شوند. استفاده از گرافیک‌های اطلاع‌رسان باعث می‌شود بیننده با نگاهی کوتاه حجم قابل توجهی از اطلاعات را که شکل نوشتاری آن ممکن است مقاله بلند بالایی را تشکیل دهد، به سادگی از طریق بصری دریافت کند. و حتی آن را به خاطر بسپارد.  اولین اینفوگرافیک‌ها را می‌توان در نگاره‌های داخل غار انسان‌های نخستین یافت. با گذشت زمان و پیشرفت بشر، اینفوگرافیک‌ها جنبه علمی‌تر و کاربردی‌تری به خود گرفتند. به گونه‌ای که اواخر سال 1400 میلادی لئوناردو داوینچی برای بیان ایده‌ها و تشریح مسائل علمی خود از اینفوگرافیک استفاده نمود. یکی از نخستین اینفوگرافیک‌های مدرن و کاربردی، در کتاب اطلس سیاسی و تجاری ویلیام سیلوستر مورد استفاده قرارگرفت. این کتاب توسط هیستوگرام‌ها و چارت‌های میله‌ای، اقتصاد انگلستان قرن 18 توضیح می‌دهد.

اینفوگرافیک

اهمیت و جایگاه اینفو گرافیک در ایران و جهان

اینفورگرافیک در ایران و جهان اکنون دارای جایگاهی قابل اتکار در اطلاع‌رسانی است. در کشورهای اروپایی، آمریکایی و حتی کشورهای عربی؛ دانشگاه‌ها، شرکت‌ها، موسسه‌های تخصصی گرافیک،  بودجه‌های پژوهشی هنگفتی را صرف اینفوگرافیک می‌کنند. این سرمایه‌گذاری در موضوعاتی همچون کودکان، ورزش، محیط زیست، برقراری ارتباطات اجتماعی و غیره صورت می‌گیرد. در تمامی زمینه‌های علمی، فرهنگی، اجتماعی، و حتی ورزرشی، حضور اینفوگرافیک را ملاحضه می‌کنیم. متأسفانه در کشور ایران چندان کار علمی خاصی در این زمینه انجام نشده است. و بیشتر وب سایت‌ها و وب‌لاگ‌های تبلیغاتی هم از روی هم نسخه‌بردای می‌کنند. آثار سطحی ایرانی در این زمینه فراوان است. برای انجام پژوهش فعلی هیچ منبع فارسی قابل اتکایی وجود نداشت. در کشور ما هم از چند سال اخیر نمونه‌هایی از آثار عملی ارائه شده است. البته اخیرا جشنوارهای به نام جشنواره  اینفوگرافیک هر ساله برگزار می‌شود.

معرفی و بررسی چند کتاب درحوزه اینفو گرافیک

 1. قدرت اینفوگرافیک
 2. نظریه طراحی گرافیکی
 3. کتاب راهنمای استفاده از ابزار طراحی اطلاعاتی
 4. یک راهنمای تمرین برای طراحی با داده
 5. طراحی تصویر سازی اطلاعاتی
 6. علم و هنر اینفوگرافیک
 7. مقدمه ای به تصویر سازی اطلاعاتی
 8. یک راهنمای کاربردی برای معماری اطلاعات
 9. داده زیبا
 10. کتاب راهنمای طراحی اطلاعاتی
 11. جنتلمن اینفوگرافیک، مصاحبه با جان گریم

بررسی آثار شاخص اینفوگرافیک

امروزه مردم توجه کمتری به نوشته‌ها و متون دارند. و این توجه کمتر و کمتر می‌شود پس تمایل برای صرف زمان بیش‌تر بر جنبه‌های بصری وجود دارد. استفاده از گرافیک‌های اطلاع رسان باعث شده بیننده با نگاهی کوتاه حجم قابل توجهی از اطلاعات را که شکل نوشتاری آن ممکن است مقاله بلند بالایی را تشکیل دهد. به سادگی از طریق بصری دریافت کند و حتی آن را به خاطر بسپارد. شاید به همین دلیل باشد که امروزه گرافیک‌های اطلاع‌رسان همه جا مشاهده می‌شوند، از نشریات گرفته تا علائم راهنمایی و رانندگی. دانش و هنر اینفوگرافیک در آثار از لحاظ سبک، موفقیت اثر، نکات فنی و نکات قابل ترمیم اثر در دو بخش زیر مورد بررسی قرار گرفته است.

بخش اول:  معرفی آثار تصویری اینفوگرافیک در قالب پوستر (16 اثر)

بخش دوم:  بررسی کتابهایی که با روش اینفوگرافیک

ارگ کریم خان زند

ارگ خانه حاکم و هسته اصلی بود. در شمال میدان دیوان خانه کریم خان، در شرق میدان بازار وکیل و چندین کاروانسرا، در جنوب میدان حمام و مسجد وکیل و در جنوب غربی باغ و در غرب ارگ و اندرونی را بنیان نهاد.  مقر حکومتی کریم خان زند نمونه‌ای از سادگی، ظرافت، استحکام و نشانه‌ای از هنر و معماری دوران زندیه است. ارگ کریمخانی در سال 1180 ه.ق بدستور کریم خان زند بنا گردید. برای ساخت این ارگ از برترین و زبده‌ترین سنگ تراشان، معماران و هنرمندان و … کشور دعوت بعمل آمد و مرغوب‌ترین مصالح از شهرها و حتی سایر کشورها خریداری و در اختیار کارگران و بنایان قرار داده شد. ارگ کریمخانی به شیوه معماری اصفهانی دوران صفویه ساخته شده است.

معرفی ارگ با روش‌های اینفوگرافیک

ستون و تقسیم‌بندی ستون‌های ارگ کریم خان زند، دروازه‌های ورودی، درهای ورودی، حیاط، ایوان‌ها، فضای داخلی، حمام ارگ، حیاط خلوت ارگ کریم خان زند به روش اینفوگرافیک در این پایان‌نامه نشان داده شده و توضیحات تکمیلی هر بخش آورده شده است.

نتیجه

با توجه به مسأله اصلی پژوهش که پرداخت به اینفوگرافیک بود و هدف اصلی یعنی؛ هدف اصلی معرفی ارگ کریم خانی با استفاده از روش اینفوگرافیک، در فرایند پژوهش و در فصل‌‌‌های آن با بررسی آثار بزرگ و شاخص اینفورگافیک و بررسی مفاهیم و مفروضات بنیادی این پدیده نیرومند، نشان داده شد. که روش اینفوگرافیک برای معرفی حرفه‌ای و امروزین مجموعه ارگ کریم خانی کارایی و اثر بخشی کافی را دارد. در کار عملی این موضوع اثبات شد و نتایج پژوهش هم آن را تایید کرد. بنابراین فرضیه اول پایان نامه که اینفوگرافیک یک روش اطلاع‌رسان اثر بخش برای معرفی مجموعه ارگ کریم خانی به مخاطب معاصر است، اثبات شد. علاوه بر این، پژوهش دارای یافته‌ها و راهکارهای دیگری هم هست که در انجام پژوهش‌های آتی و برای شناخت بیشتر اینفوگرافیک سودمند خواهد بود.

مشخصات فایل:

قالب فایل : ورد (قابل ادیت) (تعداد صفحه: 90) با حجم (27.2 MB)

محتوای فایل شامل:

فهرست مطالب
عنوان صفحه
چکیده
مقدمه
فصل اول: جایگاه اینفوگرافیک در ایران و جهان
اینفوگرافیک چیست؟
تاریخچه اینفوگرافیک
اهمیت و جایگاه اینفوگرافیک در ایران و جهان
فصل دوم: بررسی ادبیات پژوهش
بررسی مفهوم کلیدی
فصل سوم: بررسی گزیده‌آثار اینفوگرافیک
بررسی آثار شاخص اینفوگرافیک
معرفی آثار تصویری اینفوگرافیک در قالب پوستر
فرایند غرق شدن تایتانیک
بررسی توپ فوتبال تولیدی شرکت نایک
بررسی مجموعه هری پاتر
ایندیانا جونز
پاندای کونگ فوکار
مراسم انتخاب پاپ
قرن ایمان
بررسی ساختار مو در بافت پوست پیشانی
مقایسه مغز انسان با موجودات دیگر
فصل چهارم: مروری اجمالی بر تاریخ زندیه
شرح کوتاهی از تاریخ قوم زندیه
حکومت زندیه
شخصیت کریم خان و تأثیر آن در فرمانروایی
تشریح ارگ کرم خانی و موقعت آن
تاریخچه
دروازه ورودی
هشتی
ایوان ها
فضای داخلی
حمام ارگ
حیاط خلوت ها
نتیجه گیری
گزارش کار عملی
منابع
منابع فارسی
منابع انگلیسی
پیوست
چکیده انگلیسی

موارد مشابه از سایت هفت برگ  قابل دسترس است.

پاورپوینت گرافیک سه بعدی

مولتی مدیا و تاثیرات آن بر گرافیک 

پاورپوینت تحلیل آثار گرافیکی اشتفان بوندی

آشنایی با رابط گرافیکی در زبان برنامه نویسی متلب

 

65000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 361 عدد
تعداد محصولات 1416 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد