پایان نامه ویژه دانشجویان رشته گرافیک با موضوع اکسپرسیونیسم در نقاشی

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

اکسپرسیونیسم در نقاشی

قیمت محصول 11000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

11000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

اکسپرسیونیسم در نقاشی

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

هیجان‌نمایی یا اکسپرسیونیسم نام یک مکتب هنری است. در آغاز قرن بیستم، نهضت بزرگی بر ضد رئالیسم و امپرسیونیسم پا گرفت که آرام‌ آرام مکتب «اکسپرسیونیسم» از دل آن بیرون آمد. واژه اکسپرسیونیسم برای اولین بار در تعریف برخی از نقاشی‌های «اگوست اروه» به کار رفته‌است. اکسپرسیونیسم جنبشی در ادبیات بود، که نخست در آلمان شکوفا شد. هدف اصلی این مکتب نمایش درونی بشر، مخصوصاً عواطفی چون ترس، نفرت، عشق و اضطراب بود. به عبارت دیگر اکسپرسیونیسم شیوه‌ای نوین از بیان تجسمی است که در آن هنرمند برای القای هیجانات شدید خود از رنگ‌های تند و اشکال کج و معوج و خطوط زمخت بهره می‌گیرد. اکسپرسیونیسم به نوعی اغراق در رنگ‌ها و شکل‌هاست، شیوه‌ای عاری از طبیعت‌گرایی که می‌خواست حالات عاطفی را هرچه روشن‌تر و صریح‌تر بیان نماید.

اکسپرسیونیسم در سینما و عکاسی

اکسپرسیونیسم ریشه در تاریخ اقوام شمالی اروپا دارد. اقوامی که جنگل‌های سیاه و متراکم شمالی را برای به دست آوردن زمین مناسب برای کشاورزی و زندگی مسطح کردند و ترس از ناشناخته‌های همین جنگل‌های متراکم بود که باعث ساختن افسانه‌های موجودات عجیب و خارق‌العاده و خون آشامانی شد که این اقوام تصور می‌کردند در دل تاریک این جنگل‌ها وجود دارند. سینمای اکسپرسیونیستی در کشور آلمان آغاز شد. و به اوج رسید و پس از مدتی سینمای وحشت به عنوان شاخه مورد پسند اکثریت جامعه از همین سینمای فرهیخته و روشنفکر منشعب شد. پنج سال ۱۹۱۹ تا ۱۹۲۴ که کشور آلمان به دلیل شکست در جنگ جهانی اول، شورش و کودتا، کاهش ارزش پول و گرسنگی، در شرایط اقتصادی وحشتناکی به سر می‌برد، غنی‌ترین دوران سینمای آلمان را ساختند. سینمایی که بازتاب وحشت مردم از جنگ، گرسنگی و ورشکستگی بعد از آن بود.

اکسپرسیونیسم در موسیقی

از ویژگی‌های این حرکت هنری که در کارهای موسیقی هم بوضوح می‌توان آن را حس کرد، تمایل هنرمند به کاوش در درون خود به جای محیط بیرونی است. اغلب این هنرمندان آلمانی واتریشی بودند که به نوعی علیه هنرمندان امپرسیونسم فرانسوی که فقط مضمون‌های دلنشین و زیبا را می‌آفریدند دست به طغیان زدند. آن‌ها زیبایی و آراستگی ظاهری را به باد انتقاد گرفتند و برای اعلام وجود نارضایتی در اجتماع در جهتی دیگر به پرورش تفکرات وحشی و حتی کریه در هنر پرداختند. از موسیقیدانان بنام این سبک می‌توان به آرنولد شونبرگ، بلا بارتوک، چارلز آیوز، جورج گرشوین، آرون کوپلند، آنتون وبرن و آلبان برگ اشاره کرد؛ که خیلی از آن‌ها بی‌آنکه در دوران زندگی خود لمس کنند. بعد از مرگشان بر موسیقی آهنگسازان بعد از خود تأثیرگذار بودند. موسیقیدانان اکسپرسیونیسم مانند نقاشان و نویسندگان این سبک هنری برای بیان نازیبایی‌ها روش‌های خاص خود را دنبال کردند.

اکسپرسیونیسم در نقاشی

اکسپرسیونیسم در نقاشی وجهی کاملا شخصی‌ از هنر است. که به واسطه آن هنرمند می‌کوشد احساسات و عواطف شخصی خود را در مورد سوژه نقاشی به تصویر بکشد. و نقاشی او چیزی فراتر از مشاهدات یک فرد از سوژه باشد. از این رو صحت عناصر بصری و تجسمی اثر، قربانی طرح کلی‌ و رنگ‌گذاری‌های جسورانه می‌شود. در این سبک ترکیب‌بندی‌ها ساده‌تر و مستقیم‌ترند و رنگ‌گذاری‌ها معمولا غلیظ و سطحی هستند. همچنین حرکت قلم‌مو‌ها آزادانه و بسته به موضوع نمادین، شخصیت‌پردازی می‌شوند. در آنچه در سبک اکسپرسیونیسم (Expressionism) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. انتقال پیام به بیننده است.

اکسپرسیونیسم؛ سبکی جامع

همان‌طور که گفته شد، این شیوه، بیش از آن که یک جنبش خاص به حساب آید، یک سبک کاملا کلی‌ است. تاریخ دقیق پیدایش این سبک همواره مساله مورد بحث منتقدین بسیاری بوده است و همیشه این سوال مطرح بوده که آیا اکسپرسیونیسم اولین بار به وسیله هنرمندان گمنام کلاسیک قبل از نقاشان و مجسمه‌سازان ایتالیایی رنسانس مانند دناتلو ۱۳۸۶-۱۴۶۶) ماتیاس گرانوالد (۱۴۷۵-۱۵۲۸) به کار گرفته شد، و یا ابتدا در آثار سبک‌گراهایی مانند ال‌ گرکو نمایان شد؛ و در نهایت توسط هنرمندان قرن هجدهم و نوزدهم مانند کاندینسکی، ماتیس و پیکاسو، جکسون پالاک و فرانسیس بیکن ابداع گردید و ادامه پیدا کرد.

تاریخچه اکسپرسیونیسم در نقاشی

اکسپرسیونیسم به مکاتب هنر تفسیری و احساسی‌‌ اواخر قرن نوزده و اوایل قرن بیست اشاره دارد. که در آلمان و پاریس مانند واکنشی در مقابل شیوه و سبک منفعل امپرسیونیسم به صحنه آمدند. در حالی که نقاشان امپرسیونیست تنها به دنبال به پرده کشیدن طبیعت بودند. نقاشان اکسپرسیونیست، به ابراز احساسات خویش در مورد آنچه که می‌دیدند، تمایل داشتند. این روند نوع پویاتر و موضوعی‌تر هنر مدرن بود. ریشه‌های هنر اکسپرسونیست در طول دوران مدرن را می‌توان در منظره‌های فوق العاده و دیگر آثار هنرمند بریتانیایی جى.ام. دبلیو ترنر جستجو کرد. شیوه منحصر به فرد او حتی ۴۰ سال پیش از وقوع این جنبش در اواخر قرن نوزدهم محرکی برای وقوع این جنبش به شمار می‌رفت. بعد از ترنر مهم‌ترین بنیان‌گذار این جنبش وینسنت ونگوگ هلندی است که به عنوان یکی‌ از ۳ هنرمند پیشگام این سبک در قرن نوزدهم و نماینده این جنبش شناخته می‌شود.

اکسپرسیونیسم انتزاعی

اکسپرسیونیسم انتزاعی اصطلاحی مبهم است. و به جنبش جامع و به طور گسترده غیرنمایشی نقاشی اشاره دارد. این سبک نه انتزاعی و نه اکسپرسونیست محسوب می‌شد. شیوه‌ها و سبک‌های متفاوتی را در بر مى‌گرفت. وجهه‌هاى گوناگون اکسپرسیونیست انتزاعی اهداف مشترک بسیاری با یکدیگر داشتند. کمترین آنها بازبینى، دوباره تعریف کردن طبیعت نقاشی‌، روند ساخت و پرداخت آفرینش نوعی جدید از هنر بود. این سبک در اوایل سال‌های ۱۹۴۰ در آمریکا به شکل اکسپرسیونیسم انتزاعی، با هنرمندان معروف نقاشی کنشی به سرکردگی جکسون پالاک به صحنه بازگشت. این مکتب جدید روابط محسوس کمتری با عناصر بصری داشت. این جنبش دو گروه وسیع را شامل می‌‌شد:

۱. نقاشان کنشی معروف مانند جکسون پالاک و ویلیام دکونینگ که بیشتر متمرکز بر نقاشی با حرکات و اشارات بودند.

۲. گروه منفعل‌تر نقاشان «اساس رنگ» مثل مارک رتگو، بارنت نیومن و کلِیفورد استیل، که بیشتر با انعکاس و حالات احساسی‌ درگیر بودند.

تکنیک‌های شکل دادن یک نقاشی

یکی از بهترین مشخصه‌های تکنیک‌های شکل دادن نقاشی این است که این فنون با پیشرفت شما در نقاشی رشد می‌کنند و کامل می‌شوند. مهارت در این تکنیک‌ها به منزله ایجاد یک زمینه مناسب برای آینده درخشان در هنر نقاشی شما است. با پیشرفت شما در هنر نقاشی می‌توانید از این تکنیک‌ها به شکل پیچیده‌تر و مختص به خودتان استفاده کنید.

زیرسازی نقاشی

نقاشی خود را با ایجاد طرحی از تصویر مورد نظر آغاذ کنید. این کار را با رنگی انجام دهید که با پالت رنگی که برای بخش پایانی نقاشی در ذهن دارید در تضاد باشد. شما می‌توانید روی رنگ زمینه با رنگ اکرلیک مات نقاشی کنید و اثر رنگ زمینه را به کل بپوشانید و یا می‌توانید بخشی از آن را باقی بگذارید و از آن به برای ایجاد عمق در نقاشی بهره بگیرید.

ایجاد لایه

ایجاد لایه در نقاشی کاری مرسوم و آسان است. این روش می‌تواند با دو روش قبلی به صورت ترکیبی استفاده شود. ایجاد لایه به مفهوم ساخت نقاشی از لایه زیرین به سطحی ترین لایه است. شما با یک بلاک بزرگ رنگ نقاشی خود را آغاز می‌کنید و سپس با اضافه کردن لایه‌های مختلف اصلاحات بیشتر و بیشتری ری آن انجام می‌دهید.

نقاشی در بلوک‌های رنگ

این روش یکی از جذاب ترین تکنیک‌ها برای تازه کارها است. تصویر مورد نظر را رسم کنید و هر رنگ یا هر تنالیته را با شکل‌های هندسی مجزا جدا کنید. یک پالت رنگ بسازید و شکل‌ها رو طوری رنگ آمیزی کنید که گویی نقاشی کامل در برابرتان قرار دارد و به تکه‌های متعددی تقسیم شده است. این کار را می‌توانید با یک پالت رنگ تک رنگ و یا با رنگ‌های متفاوت انجام دهید.

تکنیک‌های ترکیب رنگ اکریلیک

ترکیب رنگ‌های اکریلیک تقریبا آسان است: رنگ‌ها را روی م بریزید با استفاده از کاردک مخلوط کنید. زمانی که در ترکیب رنگ‌ها مهارت یافتید ممکن است در راه‌های خلاقانه‌تری بیابید. در اینجا دو نمونه آورده شده است:

پیش از نقاشی رنگ را کامل مخلوط نکنید

به جای ترکیب کامل رنگ‌ها، آنها را به میزان بسیار جزیی با کاردک مخلوط کنید. سپس این ترکیب را برای نقاشی مورد استفاده قرار دهید. شما با ترکیب شگفت انگیزی از رنگ‌ها روی سطح کار خود مواجه خواهید شد.

خانواده‌ای از رنگ‌ها بسازید

ساختن خانواده‌ای از رنگ‌ها و یا تنالیته‌ها برای کار کردن در یک نقاشی به شما این امکان را می‌دهد که اختلاف رنگ‌های ظریفی در نقاشی خود خلق کنید. این تفاوت می‌تواند تفاوت‌های بسیار کم در تنالیته‌های رنگ پوست و یا سایه‌هایی از رنگ صورتی باشد. داشتن چندین پرده رنگ روی پالت به شما در فرآیند نقاشی کمک خواهد کرد.

خانواده‌ای از رنگ‌ها بسازید

قالب فایل: ورد قابل ادیت (تعداد صفحه: 33) (حجم: 1.91 MB)
فهرست مطالب
زن و عشق
اکسپرسیونیسم
هنرمندان این سبک
پیکره‌سازی
اکسپرسیونیسم در سینما و عکاسی
اکسپرسیونیسم در موسیقی
اکسپرسیونیسم در نقاشی
اکسپرسیونیسم؛ سبکی جامع
تاریخچه اکسپرسیونیسم در نقاشی
اکسپرسیونیسم انتزاعی
نئواکسپرسیونیسم
اکسپرسیونیسم در فرانسه
درباره اکسپرسیونیسم انتزاعی یا نقاشی عمل
پالاک هنگام کار روی ضرباهنگ پاییز
تکنیک نقاشی
اکرولیک و رنگ روغن
تکنیک‌های استفاده از رنگ
استیپلینگ
پاک کردن
کاردک نقاشی
تکنیک‌های شکل دادن یک نقاشی
زیرسازی نقاشی
ایجاد لایه
تکنیک‌های ترکیب رنگ اکریلیک
پیش از نقاشی رنگ را کامل مخلوط نکنید
گزارش کار عملی
منابع

موارد مشابه از سایت هفت بر گ برای دانشجویان رشته گرافیک قابل دسترس است.

بررسی تاثیر اکسپرسیونیسم انتزاعی بر نقاشی سقاخانه ای

بررسی کارکرد عناصر بصری در سینمای اکسپرسیونیسم (پایان نامه)

پایان نامه گرافیک و نقاشی با عنوان مطالعه تطبیقی آثار نئواکسپرسیونیسم آلمان و ایتالیا از 1970 تا 2000

11000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 298 عدد
تعداد محصولات 1336 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد