بررسی استاندارد های طراحی معماری کتابخانه عمومی - اصول طراحی کتابخانه عمومی

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت استانداردهای کتابخانه عمومی

قیمت محصول 9000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

9000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

بررسی استاندارهای کتابخانه عمومی

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

کتابخانه عمومی

کتابخانه مکانی است که در آن مجموعه آثار علمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نگهداری می‌شود. کتابخانه‌ها به دو صورت عمومی و خصوصی اداره می‌شوند. یکی از عوامل تاثیرگذار در طراحی کتابخانه عمومی این است که فضاها نیاز جمعیت را برآورده کنند. کتابخانه‌های عمومی یکی از مهم‌ترین مراکز مطالعه هستند. برای طراحی یک کتابخانه عمومی اصولی باید به جذاب بودن محیط برای قرارگیری کاربران در آن توجه شود. انواع کتابخانه های قرون وسطی مانند کتابخانه‌های سومریان، بابل و آشوریان و… در فایل با توضیحات کامل موجود می‌باشد.

اهداف و معیارهای تفکیک انواع کتابخانه‌ها  

جمع آوری کتاب‌ها ،تحقیقات و مقالات نویسندگان کشور و نویسندگان کشورهای بیگانه درباره کشور، ارتباط با کتابخانه‌های داخل و خارج کشور بر اساس پاسخگویی به نیاز کاربران، تهیه کتابشناسی ملی، تهیه فهرست مشترک یا فهرستگان براساس فهرستی ازکتاب‌های موجود در کتابخانه‌های کشور، حفظ و حراست از میراث ملی مملکت و داشتن کلیه نسخه‌های خطی، ایجاد امکانات آموزش حین خدمت برای کارمندان کتابخانه‌ها و کتابداران حرفه‌ای و آشنا ساختن آن‌ها با پیشرفت‌های نوین دانش کتابداری و… جزئی از اهداف تفکیک انواع کتابخانه‌ها می‌باشند.

طراحی معماری کتابخانه عمومی

طراحی فضاهای کتابخانه عمومی

میزان فضاهای کتابخانه

عوامل موثر بر تخصیص میزان فضاهای کتابخانه شامل حجم مواد، متون و کتاب‌ها، میزان سطحی که در کتابخانه اشغال می‌کنند و میزان جمعیت کتابخانه می‌شود.
فضای مورد نیاز برای محاسبه‌ی زیر بنای یک کتابخانه طبق فرمولی بنام VSC استاندارد IFLA به دست می‌آید. که در فایل نحوه محاسبه آن موجود می‌باشد.

استاندارد میزها

میزها از جمله مهم‌ترین وسایل فضاهای مطالعه هستند. استاندارد طراحی میزها برای میزهای یه نفره، دونفره و طولانی در فایل موجود می‌باشد. ابعاد و استانداردهای پیشخوان، برگه دان و عمق، طول و ارتفاع قفسه‌ها نیز به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته است.

نور پردازی

نورپردازی در کتابخانه ها

نور پردازی باید فضایی راحت برای مطالعه را به‌وجود آورد که موجب خستگی و خیرگی نشود، میزان گرما را افزایش ندهد و به جلوه‌ی ساختمان بیفزاید. جهت بر آوردن موارد ذکر شده دو نوع نور مصنوعی و طبیعی وجود دارد. که روشنایی توصیه شده برای هر کدام از ریزفضاها در فایل به طور دقیق مشخص شده است.

آکوستیک

هیچ استاندارد مشخصی در مورد آکوستیک کتابخانه وجود ندارد، اما اغلب حد تراز صداهای داخلی را ۵۰ دسیبل تعیین می‌کنند.

تهویه‌ی مطبوع

به منظور ایجاد بهترین شرایط برای نگهداری مواد و فنون، فضا باید عاری از هر گونه گرد و غبار اعم از گاز،مایع و اسید باشد و دما و رطوبت تحت کنترل باشد، چنین شرایطی تنها با نصب دستگاه کامل تهویه مطبوع امکان پذیر است.

کاربرهای کتابخانه ها

کاربران کتابخانه ها

کاربرهای کتابخانه‌ها در یک جامعه متفاوت و متنوع هستند. مثلاً کتابخانه‌های دانشگاهی، برای اهداف آموزشی و تحقیقی، آثار علمی را جمع‌آوری و ذخیره می‌کنند و معمولاً استفاده از آن‌ها برای عموم آزاد است. غالباً در شهرهای بزرگ، کتابخانه‌های عمومی و دانشگاهی در یک کتابخانه‌ی منحصر به فرد در هم ادغام می‌شوند. کتابخانه‌های ملی، مجموعه‌ای از اسناد ادبی و تاریخی یک کشور و یا منطقه را در خود جای می‌دهند و استفاده از آن‌ها برای عموم آزاد است.

در کتابخانه‌های دانشگاهی، اتاقی برای کتب مرجع فراهم می‌شود. همچنین امکان دارد؛ در تالارهای مطالعه، پیشخوان‌هایی برای امانت گرفتن از قفسه‌های بسته و یا دسترسی آزاد به قفسه‌های باز مجلات، کتب و منابع آموزشی وجود داشته باشد. تعداد مکان‌های مطالعه به تعداد دانشجویان هر رشته بستگی دارد.

 

این پاورپوینت برای دانشچویان رشته معماری مناسب می‌باشد. برای دریافت فایل‌های همراستا با موضوع می‌توانید به سایت هفت برگ مراجعه فرمایید.

مطالب مرتبط:

تحلیل کتابخانه (نمونه موردی کتابخانه مرکزی اصفهان)

استانداردهای کتابخانه

پاورپوینت تجزیه و تحلیل سایت کتابخانه ملی شیراز

پاورپوینت معماری فرهنگسرا (همراه با نمونه موردی)

پایان نامه معماری طراحی فرهنگسرا با رویکرد تعاملات اجتماعی

مطالعات معماری طراحی باغ کتاب

مطالعات طراحی کافه کتاب

پایان نامه طراحی مرکز پرورش و فکری کودکان

قالب فایل پاورپوینت 15 اسلاید (قابل ادیت) و با حجم 3.09 MB
محتوای فایل شامل:
انواع کتابخانه های قرون وسطی(قبل از میلاد مسیح تا 500 میلادی)
انواع کتابخانه های دوران معاصر
میزان فضاهای کتابخانه
ابعاد و استاندارد های پیشخوان و برگه دان
استاندارد ابعاد قفسه ها و عمق قفسه ها
استاندارد میزها
نور پردازی
آکوستیک
تهویه ی مطبوع
کاربردهای کتابخانه ها
و….

9000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

طراحی فرهنگسرا

شامل 0 فروش 50000 تومان

مدیریت زمان در پروژه های معماری

شامل 0 فروش 18500 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 361 عدد
تعداد محصولات 1416 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد