پاوروینت معرفی متلب و رابط گرافیکی و کاربرد آن ویژه دانشجویان علاقمند

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

آشنایی با رابط گرافیکی در زبان برنامه نویسی متلب

قیمت محصول 8000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

8000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

نرم افزار متلب

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

به محیط توسعه یافته کدنویسی که به شما امکان ردیابی خطاهای کدنویسی را داده و عملکردهای کاربردی را به صورت لحظه‌ای با استفاده از تول‌باکس‌های (toolbox) فراوان در اختیار شما گذاشته و عملیات‌ها و محاسبات را به صورت ماتریسی انجام می‌دهد نرم افزار متلب می‌گویند. از نرم‌افزار متلب هر جایی که با تجزیه و تحلیل داده‌ها روبرو است؛ استفاده می‌شود؛ چرا که داده‌های حاصل نقش مهمی در پیشبرد اهداف یک سازمان خواهد داشت. در این پاورپوینت به معرفی واسط(رابط) گرافیکی کاربر   (GUI) graphical user interface  در نرم‌افزار متلب پرداخته‌ایم و کاربرد و توابع مرتبط با آن را ذکر کرده‌ایم. مطالعـه نقـوش انتزاعـی ترکمـن هــا و تـاثیـرات آن هـا بـر گرافیک محیطی (پایان نامه) برای دانشجویان علاقمند از سایت هفت برگ  قابل دسترس است.

متلب

واسط گرافیکی کاربر   (GUI) graphical user interface

همان طور که برای خیلی از زبان‌های برنامه نویسی پایه مثل Basic و قسمتی به نام visual ایجاد شده است. MATLAB هم ابزاری به نام GUIDE دارد که توسط آن می‌توان رابط های گرافیکی مثل دکمه‌ها ((PUSH BUTTON ، لیستها (LIST BOX) ، اسلایدرها ( SLIDER) و. . . ایجاد کرد. این ابزار زمانی به درد می‌خورد که شما آن را برای افرادی که احتمالا با کار با دستورات MATLAB را آشنایی ندارند به کار ببرید. مثلا فرض کنید؛ شما می‌خواهید یک نمودار را با قطرهای مختلف رنگ‌های متفاوت و اندازه‌های گوناگون رسم کنید. اگر شما کمی با برنامه نویسی در MATLAB آشنا باشید می‌توانید تمام دستورات را به اجزای گرافیکی بسپارید. تا مثلا با فشار یک دکمه یک نمودار رسم شود. و با انتخاب یک یک گزینه از منوی کشویی فرضا شکل نمودار تغییر کند.

شروع کار با GUI در متلب

برای ازابزار  GUIDE از منوی File و انتخاب گزینه New و سپس  GUI را انتخاب کنید. قابل ذکر است که هر شی کنترلی در صفحه GUI با یک سری مشخصات شناخته می‌شود که آنها را می‌توان با دو بار کلیک روی شی در صفحه Guide بدست آورد. مثل شاخصه عنوان String که این شاخص برای بعضی از اشیاء String و برای بعضی از اشیاء Name گفته می‌شود و روی شیئ حک می‌شود. و شاخصه برچسب (Tag) که این شاخصه برچسب Tag نام شیئ است که در برنامه با این نام به شیئ مراجعه میشود. بعد از save برنامه دو فایل با پسوند *.m و *.fig ایجاد می‌شود و MATLAB کدی را ایجاد می‌کند و به اشیا درون شکل، یک تابع و callback را نسبت می‌دهد.

 

توابع فراخوان Callback Function در متلب

در داخل برنامه برای عمل یا اعمالی که با فشردن یک دکمه یا کلیک روی یک پنجره انجام میشود تابعی مینویسیم که تابع فراخوان آن پنجره و یا Callback Function آن دکمه نامیده میشود.

برنامه نویسی:

  • در محیط M-File با استفاده از کلید F در قسمت Tool Bar می توان به CallBack مربوط به هر کلید مراجعه نمود و عملکرد مربوط به آن کلید را برایش تعریف کرد.

function pushbutton1_Callback(hObject, eventdata, handles)

t = clock

d = date

tm = sprintf(‘%2.0f: %2.0f: %2.0f:’,t(4),t(5),t(6))

دو رقم از رشته های ساعت، دقیقه و ثانیه را داخل متغیر رشته ای tm می نویسد.

dt = sprintf(‘%12s’,d)

متغیر dt را با 12 مکان ایجاد و رشته ی تاریخ را در آن می نویسد.

set(handles. pushbutton1,’String’,tm)

set(handles.text1,’String’,char(dt))

دستورات در متلب

  • دستور char : متغیرها را از نوع دابل به کاراکتری تبدیل میکند .
  • دستور double : متغیر ها میتوانند با استفاده از این تابع  از نوع   charبه double تبدیل شوند.

برنامه ی GUI فوق از 3 طریق اجرا است:

  1. در پنجره LE با انتخاب Run از میله ابزار
  2. در پنجره LE با انتخاب Run از منوی Tools
  3. از داخل M-File به طریق معمول اجرای آن‌ها

 

برنامه نویسی اسلایدر در متلب

Slider اشیاء گرافیکی هستند که به کاربر این امکان را می‌دهند تا مقداری را از میان دامنه پیوسته‌ا‌ی از مقادیر، با حرکت یک bar به وسیله ماوس، انتخاب کند. این مقدار بین مینیمم و ماکزیمم مقادیر پیش فرض تغییر می‌کند. در تنظیم اسلایدر tag را به slider تغییر می‌دهیم. در حالت پیش فرض که از اسلایدر استفاده می‌کنیم اعداد آن بین 0 تا 1 و با استپ 0.01 تغییر می‌کنند. برای اینکه اسلایدر  بین 0 تا 100 تغییر کند در property inspector  مربوط به اسلایدر گزینه Min را به 0 و گزینه Max را به 100 تغییر می‌دهیم. برای اینکه اسلایدر با استپ 1 حرکت کند باید در  property inspector دنبال گزینه‌ای به نام slider step بگردیم که یک بردار با دو عضو x و y است.

تغییر بازه در اسلایدر

هر وقت خواستیم یک بازه را به نقاط دلخواه خود تقسیم‌بندی کنیم تعداد آن نقاط را معکوس می‌کنیم و در x قرار می‌دهیم. بنابراین برای تقسیم‌بندی به 100 قسمت بایستی مقدار x را  برابر 0.01 قرار دهیم. x برای کلیک روی فلش‌ها است یعنی با هر بار کلیک روی فلش یکی مقدار اسلایدر تغییر می‌کند اما y درصد تغییر را برای کلیک روی سایر قسمت‌های اسلایدر مشخص می‌کند. دو statictext به نامهای Celsius و Fahrenheit با tag های text1 و text2 ایجاد می‌کنیم.

نقش منیو در متلب

منیو یک GUI ساده است که امکان انتخاب چند گزینه را فراهم می‌کند.

روش ایجاد فایل اجرایی در متلب MATLAB

بعد از اینکه m-file را در متلب ایجاد کردیم و کدنویسی آن تمام شد و اطمینان حاصل کردیم که فایل ما در Current directory وجود دارد باید اطمینان حاصل کنید که یک کامپایلر مناسب با کار ما روی کامپیوتر نصب باشد که برای این منظورکامپایلر visual c++ توصیه می‌شود. اگر نام فایل شما  test.m باشد در پنجره فرمان تایپ می‌کنیم:

>> mcc –m test.m

پس از مدتی متلب یک سری فایل در دایرکتوری جاری ایجاد می‌کند که یکی از آنها test.exe است. حتی با بسته بودن Matlab فایل اجرایی را می‌توانید اجرا کنید که اول یک پنجره مثل پنجره‌های داس باز می‌شود و در حکم Command Window شماست. اما این نکته را بایستی به یاد داشته باشید که این فایل در کامپیوتری اجرا می‌شود که در آن کامپایلر Matlab نصب باشد.

 

قالب فایل پاورپوینت 25 اسلاید با حجم  (KB 386.50) (قابل ادیت)
محتوای فایل شامل:
واسط گرافیکی کاربر(GUI) graphical user interface
شروع کار با GUI
شاخصه عنوان String
شاخصه برچسب (Tag)
توابع فراخوان Callback Function
برنامه نویسی
دستور double
دستور char
برنامه نویسی اسلایدر در Mtatlab
تنظیم اسلایدر
منیو
روش ایجاد فایل اجرایی در MATLAB
و…..

8000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

شبکه های وایرلس

شامل 0 فروش 18000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 894 عدد
تعداد محصولات 1568 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد